Afrykanie nie dostają Nagrody Nobla?

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afrykanie nie dostają Nagrody Nobla?

Afrykanie nie dostają nagrody Nobla? Taki wniosek można byłoby wysnuć, poznając stan wiedzy Polaków na temat afrykańskich noblistów. A jednak jest inaczej.

16 laureatek i laureatów Nagrody Nobla pochodzi z Afryki. 6 kolejnych noblistów urodziło się w diasporze, poza kontynentem afrykańskim, w krajach Nowego Świata.

Kim byli i są nobliści z Afryki?

W 1960 roku Albert John Luthuli z Republiki Południowej Afryki, był pierwszym Afrykaninem, laureatem Nobla. Otrzymał pokojowego Nobla.

Rok 1978, Anwar Es Sadat, przywódca Egiptu, laureat pokojowego Nobla. Pochodził z egipsko-sudańskiej rodziny, chociaż jak sam podkreślał nie jest ani biały ani też całkowicie czarny.

1984, i kolejny pokojowy nobel dla Afryki, trafił do biskupa Desmonda Tutu z RPA.

Dwa lata później literackiego Nobla otrzymał Wole Soyinka z Nigerii. W 1988 roku literacki Nobel trafił do Egipcjanina, Naguiba Mahfouza. Kolejne dwa literackie Noble to Nadine Gordimer (1991) i John Maxwell Coetzee (2003) z RPA.

W 1993 roku najbardziej znany laureat Nobla z Afryki, Nelson Mandela, otrzymał nagrodę w kategorii „pokojowa”. Wraz z nim został nagrodzony Frederik Willem de Klerk.

Ahmed Zewail z Egiptu otrzymał Nobla w dziedzinie chemii (1999).

Kolejne pokojowe Noble trafiły kolejno do Kofiego Annana z Ghany (2001), Waangari Maathai z Kenii (2004), Mohammeda El Baradeia (2005) z Egiptu oraz do Ellen Johnson Sirleaf i Leymah Gbowee (2011) z Liberii.

Wśród noblistów są też osoby żyjące w diasporze. Pokojowe Noble zostały przyznane Ralphowi Bunche, Martina Luthera Kinga i Baracka Obamy. Literackie otrzymali Derek Walcott (1992) i Toni Morrison (1993). Natomiast Nobel w dziedzinie ekonomii powędrował w 1979 roku do Sir Arthura Lewisa.

Możesz nam pomóc mówić o Afryce bez uprzedzeń, udostępniając link do tego artykułu, lub obrazek, który znajdziesz na naszej fundacyjnej stronie w serwisie Facebook.

Możesz też przekazać nam swój 1% podatku. Wykorzystamy go na popularyzację Afryki w Polsce bez stereotypów. Nasz KRS 0000 313 745.

Obejrzyj nasz spot 1% z udziałem Stanisława Soyki i Ifi Ude.

 Dokument bez tytułu