Afrykanie nad Wisłą: Rok 1920

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afrykanie nad Wisłą: Rok 1920

Zobacz zdjęcia Afrykanów, służących w polskiej armii, w 12. eskadrze wywiadowczej, w okresie wojny polsko-bolszewickiej.

Po naszym apelu o zgłaszanie archiwaliów i zdjęć dotyczących obecności Afrykanów nad Wisłą, do naszej Fundacji dotarła wiadomość od Pana Krzysztofa Jaszczyńskiego. Przekazał nam kilka zdjęć, w tym mało dotąd znaną fotografię 12. eskadry, której fragment został umieszczony powyżej.

A co przedstawia to zdjęcie? Pilotów, mechaników i pozostały personel 12. eskadry wywiadowczej na lotnisku w Wilanowie. Zdjęcie wykonane prawdopodobnie wiosną 1921 r. o czym świadczą samoloty Ansaldo SVA-10 widoczne w tle, w które eskadra została wyposażona właśnie w tym okresie. Wśród personelu czarnoskóry żołnierz, prawdopodobnie ten sam co na fotografii z 1920 roku, na której siedział z manierką w ręku.Zwracamy się z apelem do wszystkich, którzy mają w swoich zbiorach archiwalne dokumenty, zdjęcia lub po prostu pamiętają Afrykanów, którzy pojawili się w Polsce do 1975 roku o kontakt z naszą Fundacją. Zachęcamy też do pobrania i przeczytania książki, którą wydała nasza Fundacja, poświęconej dziejom afrykańskiej diaspory w Warszawie.

P & M

Zobacz całą galerię Afrykanie nad Wisłą: Rok 1920!

 Dokument bez tytułu