Ukazał się książka Michała Tymowskiego, “Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty”. Je autor podejmuje kwestię początków bezpośrednich relacji między Afryką a kontynentem europejskim. We wstępie tak tłumaczy swoją motywację badawczą.
“Pragnę zbadać, jak Europejczycy i Afrykanie, ludzie tak różnych kultur, zareagowali na owo nieoczekiwane spotkanie. Jakich doznawali uczuć, czego się bali, co budziło ich podziw, zdziwienie i zaciekawienie? Czym się oburzali? Dlaczego podejmowali ryzyko, by lepiej poznać stronę przeciwną? Jak ze sobą walczyli, jak i dlaczego ginęli? Jak nawiązali pierwsze wzajemne kontakty, jak się porozumiewali i organizowali spotkania? Jak wybierali miejsca takich spotkań? Jak i w jakich dziedzinach rozpoczęli współpracę? Co Europejczycy sądzili o Afrykanach, a co Afrykanie o Europejczykach? Kiedy Europejczycy zorientowali się, że Afrykanie różnią się między sobą, i co uznali za podstawę tych różnic? I podobnie, kiedy do takich wniosków dotyczących Europejczyków doszli Afrykanie? Mam nadzieję, że odpowiedzi na te i inne pytania powstające w czasie analizy źródeł pozwolą na określenie, jakie zmiany w mentalności ludzi z obu stron i w ich światopoglądzie spowodowało spotkanie się Europejczyków z Afrykanami.”
Prof. Michał Tymowski jest historykiem, badaczem dziejów Afryki. Ma na swoim koncie liczne publikacje poświęcone temu kontynentowi.
Książkę można kupić na stronie Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Polecamy!