Afrykańczyk w Afryce: Erick z Konga-Brazzaville

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afrykańczyk w Afryce: Erick z Konga-Brazzaville

Jestem Erick Youssoufou i pochodzę z Konga. W ojczyźnie uczyłem się mechaniki w liceum technicznym, a obecnie studiuję w Senegalu.

Mogę powiedzieć , że pierwszy rok pobytu w Senegalu nie był łatwy. Tęskniłem bardzo za krajem. Jak wiadomo, początki bywają bardzo trudne. Teraz czuję się zdecydowanie lepiej.

Do nowego kraju przyzwyczaiłem się szybko, bo to wciąż Afryka . Ludzie są tu bardzo sympatyczni i otwarci, i często spotykam się z nimi.

Senegal jest krajem rozwijającym się. Największą trudność dla cudzoziemca wiąże się z dwiema rzeczami: znalezieniem mieszkania i wyżywieniem. Oczywiście, że są restauracje, ale jedzenie tam jest drogie. Jako student mam małe fundusze i muszę sobie radzić inaczej.

Jak już przyzwyczaisz się do senegalskiej kuchni, to będzie ci bardzo smakować. Większość dań podaje się z ryżem lub frytkami. Nie ma ani fufu* ani manioku jak w Kongo. Tu opady deszczu są rzadsze, dlatego rośliny potrzebne do przygotowania kongijskich dań nie rosną w Senegalu.

Słońce mocno tu parzy, temperatury sięgają nierzadko 40 stopni w ciągu dnia. Ludzie rzadko wychodzą na spacer przy takim upale. Wychodzi się raczej z konieczności.

Senegal jest pięknym krajem, a poziom nauki jest wysoki. Każdy kto tu sudiował, wie o tym bardzo dobrze, ale jak wszędzie, są mankamenty. Gdy nie masz na miejscu rodziny, czy rodzeństwa, nie jest lekko. Możesz mieć przyjaciół wśród studentów, ale i oni nie są w stanie pomóc. Sami najczęściej znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Pozostaje tylko liczyć na rodzinę i czekać na ich przekaz przez Western Union. Gdybym był w Kongo, rodzina pomogłaby mi od razu. Jednym słowem, w domu zawsze najlepiej!

Po studiach planuję wrócić do domu, do Konga. Pragnę pomóc w rozwoju mojego kraju. Chcę też, aby miasta wróciły do swojego dawnego blasku… by Brazza była nadal zielona a Ponton nadal śliczny.

Rozmawiała Inedes

*fufu: pasta z mąki manioku lub kukurydzy, podstawowy pokarm w Afryce Środkowej

 Dokument bez tytułu