Afrykamera w Łodzi

afryka.org Polecamy Afrykamera w Łodzi

W środę, 8 kwietnia w łódzkim kinie Cytryna odbędzie się darmowa projekcja filmu „Witamy w Nollywood”, której towarzyszyć będzie wernisaż ghańskich plakatów filmowych.

Będzie to polska premiera tego niezwykłego filmu Jamie Meltzera, który opowiada o największym przemyśle filmowym w Afryce. Przed filmem prelekcję na temat kina afrykańskiego wygłosi Miłka Stępień – znawca filmu i literatury Afryki.

Początek wernisażu o 19 30, projekcja zacznie się o 20.

Welcome to Nollywood (Witamy w Nollywood)
„Witamy w Nollywood” przedstawia fascynujący obraz trzeciego największego przemysłu filmowego na świecie, w którym nigeryjscy twórcy filmowi mimo braku funduszy, wsparcia organizacji filmowych, a często za własne pieniądze tworzą filmy oglądane przez każdego Nigeryjczyka. Bliżej przedstawiono sylwetki Chico Ejiro, reżysera, który ma na swoim koncie ponad 100 produkcji, oraz Izu Ojukwu, reżyserującego głównie filmy akcji. Obaj na co dzień muszą walczyć z brakiem pieniędzy i problemami technicznymi niespotykanymi w innych krajach. Film Metzera w zabawny sposób przybliży nam świat nigeryjskich filmowców, którzy wierzą, że kiedyś w sercu Afryki powstanie ich własne Hollywood.

Nagrody:

FF Toronto ReelWorld 2008 – najlepszy dokument

Jamie Meltzer – zaczynał jako niezależny dziennikarz, nagrywając materiały o naturalnych katastrofach i pościgach policyjnych dla San Francisco Bay Area TV News. Jego filmowy debiut, dokument « Off the Charts: the song-poem story » został pokazany przez ITVS/PBS w cyklu « Independent Lens » w lutym 2003. Meltzer jest wykładowcą na uniwersytecie Stanford w ramach studiów nad filmami dokumentalnymi.
Reżyser: Jamie Meltzer
Zdjęcia: Bruce Dickson
Muzyka: Dave Nelson
Obsada: Chico Ejiro, Izu Ojukwu
Czas trwania: 56 min
Kraj produkcji: USA, Nigeria
Rok produkcji: 2007

psp

 Dokument bez tytułu