AfryKamera: Jesienne Repliki 2008

afryka.org Polecamy AfryKamera: Jesienne Repliki 2008

Już wkrótce przed widzami AfryKamera: Jesienne Repliki, czyli jesienna odsłona znanego i lubianego przez polską publiczność projektu afrykańskiego. Tym razem zapraszamy na 6 filmów do 6 miast.

Obok unikatowych, na skalę europejską, obrazów filmowych organizatorzy przygotowali prelekcje wraz z pokazami slajdów, koncerty, panele dyskusyjne, wernisaże oraz spotkania z podróżnikami i dziennikarzami zajmującymi się tematyką afrykańską (szczegóły programu poszczególnych miast na stronie www.afrykamera.pl) oraz prześlemy Państwu w późniejszym terminie. Tym samym zapowiada się, że i tym razem jesienne wieczory nie będą nudne.

Jesienne filmy

MUNYURANGABO Scenariusz, zdjęcia i reż. Lee Isaac Chung, 2007
Munyurangabo (Tutsi) i jego przyjaciel, Sangwa (Hutu), kradną maczetę na rynku w Kigali. Ich celem jest podróż śladami przeszłości. Munyurangabo chce pomścić swoich rodziców – ofiar ludobójstwa. Po drodze odwiedzają dom rodzinny Sangwy, który odpuścił kilka lat temu. Przyjaźń głównych bohaterów, z racji swojego pochodzenia, jest wystawiona na próbę.

DARATT Scenariusz i reż. Mahamat-Saleh Haroun, 2006
„Daratt” to świetnie zagrany film, ukazujący obraz codziennego życia Czadu. Nastrój budują tu piękne zdjęcia oraz kontrasty kolorów, portrety postaci, zatrzymanie ujęć. Tytułowy bohater Atim, pragnie uratować honor rodziny i pomścić śmierć ojca – zatrudnia się w piekarni Abdallaha Nasara – zabójcy; jednak z czasem jest to dla niego coraz trudniejsze. To opowieść o kraju, w którym przez kilkanaście lat toczyła się wyniszczająca wojna domowa, a jego mieszkańcy uczą się wspólnie żyć mimo goryczy i nienawiści.

DRUM reż. Zola Maseko, 2004
Lata 50., Republika Południowej Afryki – młody dziennikarz, Henry Nxumalo, wspomaga tworzenie jednej z najważniejszych gazet w historii kraju. Legendarny “Drum Magazine” szybko staje się forum młodej generacji czarnych pisarzy, artystów i dziennikarzy, krytykujących panujący ustrój. Sam Henry Nxumalo jest legendarną postacią południowoafrykańskiego ruchu antyapartheidowskiego. Jako tło przedstawiono niezwykle bujne ówczesne nocne życie Johannesburga – królestwa jazzu. „Drum” urzeka brzmieniami z tamtego okresu.

RED DUST (Brunatny pył) reż. Tom Hooper, 2004
Film przedstawia działalność Komisji Prawdy i Pojednania, która powstała w RPA pod koniec lat 90. po upadku rządów apartheidu. Do małej miejscowości Smitsrivier, znajdującej się pośrodku półpustyni Karoo (o charakterystycznej, czerwonej ziemi), przybywa Komisja, aby wysłuchać zeznania Dirka Hendricksa, byłego policjanta. Czternaście lat wcześniej torturował Alexa Mpondo, działacza zbrojnej frakcji Afrykańskiego Kongresu Narodowego. W roli adwokat Alexa Mpondo występuje Hillary Swank (zdobywczyni Oskara za role w filmach “Boys Don’t Cry” i „Million Dollar Baby”). Tym razem jednak to nie ona, a jej filmowy partner, Chiwetel Ejiofor, daje nam prawdziwy popis gry aktorskiej.

GUELWAAR scenariusz i reż. Ousmane Sembène, 1992
Pomysł na film Ousmane Sembène zaczerpnął z autentycznej historii, opublikowanej w senegalskiej prasie. Umiera Pierre Thioune (Guelwaar), niekwestionowany przywódca lokalnej społeczności, prawy, uczciwy i szanowany przez wszystkich obywatel. W dzień pogrzebu okazuje się, że jego zwłoki zginęły z kostnicy. Wkrótce wychodzi na jaw, że Pierre został pochowany na cmentarzu muzułmańskim.

Guelwaar pokazuje skomplikowaną sytuację społeczną, wynikającą ze współistnienia wielu wyznań w różnych rejonach Afryki. Film opowiada także o potrzebie międzynarodowej pomocy. Według reżysera, mimo kilkudziesięciu lat niepodległości, niektóre kraje afrykańskie nadal są uzależnione od państw europejskich. Tylko wiara i optymizm może doprowadzić do zmiany sytuacji.

WE ARE TOGETHER (Jesteśmy razem) reż. i zdjęcia Paul Taylor
Paul Taylor spędził trzy miesiące w KwaZulu w Południowej Afryce, gdzie pracował jako wolontariusz w sierocińcu Agape. Postanowił powrócić tam z ekipą filmową. Główną bohaterką dokumentu jest Slindile, dziewczynka, której rodzice zmarli na AIDS. Większość tutejszych dzieci straciła swych bliskich z tego samego powodu. Film miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA) w 2006 roku, gdzie otrzymał Nagrodę Publiczności, zdobywając największą w historii festiwalu liczbę głosów.

Tych 6 filmów obejrzymy w 6 miastach:

Wodzisław Śląski – 19-21 września
Katowice – 26-28 września
Poznań – 27 września – 2 października
Szczecin – 4-8 października
Konin – 10-12 października
Opole – 15-17 października

Przemek Stępień

 Dokument bez tytułu