AfryKamera 2010

afryka.org Kultura Film AfryKamera 2010

Przedstawiamy program tegorocznej AfryKamery. Przypomina kalejdoskop wydarzeń od projekcji filmowych najlepszych produkcji, dokumentów i krótkich metraży, przez kino koncertowe, wystawy i slajdowiska, po spotkania z wybitnymi osobistościami kultury: Joanną Kos-Krauze, Łukaszem Nowickiem czy Leszkiem Bzdylem; prelekcje i debaty. Cała ta różnorodność ma jeden wspólny mianownik: Afrykę.

Jak różnokolorowy, wielosmakowy i ciągle nieodkryty jest to kontynent widzowie oraz słuchacze mogą przekonać się podczas tych kilku tygodni afrykańskiej fiesty w 5 festiwalowych miastach: Warszawie (otwarcie całej imprezy – 30 września), Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku (zamknięcie wraz z wręczeniem Nagrody Publiczności i Nagrody Krytyków – 13 października).

Poniżej mały przewodnik po afrykamerowych wydarzeniach i tym wszystkim, czego nie powinno się przegapić!

AfroKlasyka: FESPACO 1972-1981
Pokazy dzięki wsparciu: Ambasady Francuskiej, Instytutu Francuskiego w Warszawie

5 zwycięzców Panafrykańskiego Festiwalu Filmów i TV w Wagadugu (Burkina Faso) – najważniejszego przeglądu afrykańskiego na świecie. Impreza, ulokowana w jednym z biedniejszych państw Afryki, przyciąga wielkich twórców wraz z najnowszymi filmami. To w Wagadugu ustalają się standardy dla kinematografii z Afryki. Pierwsze FESPACO odbyło się w 1969, najbliższe 26 luty – 2 marzec 2011 roku.

1972 – PIELGRZYM EL HADJI, reż. O.Ganda, Niger’72, 37′ / dżerma
Historia Muzułmanina po pielgrzymce do Mekki i tytułem „El Hadji”. Mądrość, która się z nim kojarzy tu jest fikcją. Nasz bohater upiera się przy ślubie z Sadou, obiecaną komuś innemu.

1973 – TYSIĄC JEDEN RĄK, reż. S.B.Barka, Maroko’72, 60′ / arabski, francuski
Film o wyzysku, biedzie i ciężkiej pracy dzieci. W Marakeszu, stary Moha i jego syn Miloud zajmują się barwieniem wełny i wszystkie korzyści czerpią z morderczej pracy maluchów.

1976 – NIE MOJE DZIECKO, reż. J-P.Dikongué-Pipa, Kamerun’76, 89′ / douala
Kiedy Ngando prosi o rękę ukochanej, rodzina przypomina o tradycyjnej opłacie za żonę. Jako sierota prosi wujka o pomoc, jednak on ma inne zamiary.

1979 – BAGAŻOWY, reż. S.Cissé, Mali’78, 90′ / bambara
Młody inżynier, który ukończył szkołę w Europie, zaczyna pracę jako menadżer w fabryce. Zauważa wyzysk pracowników, a z jego krytyki mogą wyniknąć nieprzyjemności.

1981 – DJELI, WSPÓŁCZESNA BAŚŃ, reż. F.Kramo-Lanciné, WKS’81, 92′ / dioula, francuski
Fanta i Karamoko chcą się pobrać. Okazuje się, że tradycja zabrania małżeństwa z racji ich pochodzenia – on z rodu griotów, ona ze szlachetnej rodziny Mandingo.
Slajdowiska “Afryka Nowaka”

Kilkunastu młodych i narwanych odkrywców postanowiło przemierzyć Afrykę szlakiem Kazimierza Nowaka – Polaka, który w latach 30-tych ubiegłego wieku poruszał się po Czarnym Lądzie rowerem i w niecodzienny sposób, jak na tamte czasy, poznawał i opisywał afrykański kontynent, przedstawiając z szacunkiem kulturę jego rdzennych mieszkańców. Uczestnicy wyprawy przemieszczają się w sztafecie na rowerze, czasem pieszo, czółnem lub na wielbłądach trasą, jaką odbył Nowak. Celem tej podróży jest upamiętnienie dokonań niezwykłego Polaka oraz popularyzacja jego dorobku pośród Polaków i Afrykanów.
Wyprawa wystartowała 4 listopada 2009 i obecnie dotarła do RPA. Niedługo zacznie się etap powrotny.

Wystawy

zdjęcia fotografików kenijskich
„…oddech…”
WARSZAWA, Kino Iluzjon (możliwość zakupu zdjęć)

fotografie Alessi Capasso
„VIDOMEGON.
Przeżyć dzieciństwo na bazarze Dantokpa”
KRAKÓW, Kino pod Baranami

Wystawa zdjęć z samotnej wyprawy rowerowej
do Afryki Zachodniej Dominika Szmajdy
KRAKÓW, Klub Masada

wystawa fotografii “Delta Nigru”
WROCŁAW, Kino Lalka
Oto moja Afryka
Przy wsparciu Polskiej Pomocy Zagranicznej

Cykl spotkań ze znanymi Polakami zainspirowany filmem Saro-Wiwy pod tym samym tytułem. Joanna Kos-Krauze, Łukasz Nowicki i Leszek Bzdyl opowiedzą o swoim doświadczeniu Afryki: najwspanialsze przeżycia, najciekawsze miejsca, ludzie.

OTO MOJA AFRYKA, reż. Z.Saro-Wiwa, W.Brytania’08, 50′ / angielski – innowacyjny, świeży film wykraczający poza tradycyjne postrzeganie Afryki. 21 znakomitości, związanych z kontynentem (m.in. Colin Firth), dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami.
2008 Black Dokufest Atlanta – Najlepszy Film

AfroKIDS
Blok pysznej zabawy i nauki dla najmłodszych połączony z projekcją bajek afrykańskich.

Zwierzaki z dżungli, reż. zbiorowa, RPA/USA’04/ bez słów – czy pszczoła może mieć alergię na pyłek kwiatowy? Po co żółwiowi skorupa? Czy żyrafa może uratować księżyc? Nie domyślacie, jak niesamowite przygody mają afrykańskie zwierzęta!

WARSZAWA
Staromiejski Dom Kultury, 2.10 (sobota), g. 10:00 Traffic Club, 3.10 (niedziela), g. 12:00
“Zwierzaki z dżungli” / czytanki i zabawianki “Zwierzaki z dżungli” / czytanki i zabawianki

KRAKÓW, Kino pod Baranami, 2.10 (sobota), g. 10:00
“Zwierzaki z dżungli” / czytanie bajki afrykańskiej / afrykańskie zabawy

POZNAŃ, Kino Muza, 2.10 (sobota), g. 11:00
afroczytanki / “Zwierzaki z dżungli” / warsztaty plastyczne
Kino koncertowe
Pokazy dzięki wsparciu M-NET

PIONIERZY, reż. H.M.Shaw, RPA’16, 73′ / afrikaans, angielski – epicki, niemy film przedstawiający Wielką Wędrówkę Burów w XIXw. zwieńczoną bitwą pod Krwawą Rzeką (1838) – kilkuset Afrykanerów pokonało potężne siły zuluskie. Historia ta stanowi najważniejszy mit narodowotwórczy Afrykanerów i była jednym z trzonów ideologii apartheidu.

WARSZAWA, Kino Iluzjon, 3 października, godz. 19:30
Maciej Trifonidis – multiinstrumentalista, kompozytor, producent, realizator dźwięku, wydawca. Jego muzyka jest różnorodna i przepełniona niezwykłą energią; wędruje po świecie dźwięków, zachowując jednocześnie swój indywidualny styl; łączy elektronikę z brzmieniami akustycznymi.

POZNAŃ, Kino Muza, 3 października, godz. 19:00
Republika Czadu – duet Macieja Mustafy Giżejewskiego i Zbigniewa Łowżyła to oaza pozytywnych emocji i tropikalnych dźwięków w środku miasta. To ekscytująca podróż w krainę brzmień z całego świata, która wprowadza słuchacza w stan świeżego uniesienia.

GDAŃSK, Centrum św. Jana, 9 października, godz. 18:30
ShaZa – Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski – to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają w muzyce i sztuce niezależnej. Prowadzili “Galimadjaz” oraz “Djazzpora”, które przyczyniły się do uformowania warszawskiej sceny muzycznej.

Justyna Wrońska

 Dokument bez tytułu