Afryka we Wrocławiu

afryka.org Polecamy Afryka we Wrocławiu

Afryka w świadomości przeciętnego Polaka jest egzotycznym miejscem, którego nazwa pojawia się w mediach wciąż jeszcze głównie w kontekście kolejnej klęski suszy, epidemii czy wojny domowej. Taka optyka nie pozwala nam dostrzec bardziej "słonecznych" aspektów tego niezwykłego miejsca – jego ogromnej różnorodności, kulturalnej witalności i żywotności.

Festiwal AfryKamera (8-11 listopada) w kinie Warszawa otworzy film „Yesterday” w reżyserii Darrell Roodta. W ramach zachęty do uczestniczenia w festiwalu pokaz będzie darmowy i otwarty dla wszystkich zaintersowanych (pod warunkiem wystarczającej ilości miejsc). Film „Yesterday” był nominowany do Oskara w 2004 roku za najlepszy film nieanglojęzyczny i porusza delikatną w Afryce kwestię epidemii HIV.

Kolejną wielką atrakcją festiwalu będzie pokaz filmu angolskiego „O Heroi” w reżyserii Zeze Gamboa. Film ten został wiosną tego roku uznany najlepszym filmem na festiwalu AfryKamera głosami publiczności. Ale bodajże największą ekscytację wzbudza nawiązująca do tematyki filmu „O Heroi!” wystawa Miss Landmine, której autorem jest norweski artysta Morten Traavik.
Wśród innych filmów pokazywanych we Wrocławiu są m.in. zdobywca głównej nagrody Sundance za Najlepszy Dokument „Amandla!” w reżyserii Lee Hirscha czy najgłośniejszy film w historii kinematografii marokańskiej „Ali Zauoa – Książę ulicy” Nabil Ayoucha.

Poza atrakcjami w postaci filmów i wystaw, w naszym zaprzyjaźnionym klubie festiwalowym Klub Łykend odbędą się spotkania z rytmami Afryki: warsztaty tańca afrykańskiego i gry na bębnach, a w sobotę 10 listopada koncert gwiazdy tanzańskiego rapu Justine Aka Tanzaland, któremu towarzyszyć będzie Namaya – Dancehall Queen.

Przemysław Stępień

 Dokument bez tytułu