Afrykanie w Warszawie? Od kiedy są w polskiej stolicy? Kim był Nigeryjczyk na barykadach powstańczej Warszawy w 1944 roku?Co się stało z Mokpokpo Dravi?
Pomysł na powstanie tej książki narodził się kilka lat temu. Zapytani o przeszłość Afrykanów w Warszawie nie potrafiliśmy wskazać publikacji, w której zagadnienie to byłoby odrębnie i wyczerpująco omówione. Brakowało wiedzy na temat dziejów afrykańskiej diaspory nad Wisłą. W kilku publikacjach przywoływano przykłady żyjących w Polsce Afrykanów, ale brakowało tekstów, które zostałyby poświęcone wyłącznie Warszawie i jej afrykańskim mieszkańcom. Niewiele wiedzieliśmy chociażby o Mokpokpo Dravi, odtwórcy roli Jumbo w filmie Cafe „Pod Minogą”, czy też o tym, że na powstańczych barykadach pojawił się Nigeryjczyk, który dużą część swojego życia spędził właśnie nad Wisłą.
Zapomnieliśmy też o doskonałych powieściach „Wiecha” o przygodach ferajny Maniusia Kitajca, z afrykańskim warszawiakiem Janem Karaluchem, znanym również jako Jumbo Johnson. Nie pamiętaliśmy też postaci Władysława Jabłonowskiego. Dlatego powstała książka, która odkrywa historię warszawskich Afrykanów. Udało się!
Książka „Afryka w Warszawie” jest rezultatem pracy zespołu warsawianistów i afrykanistów oraz Afrykanów, czynnie zaangażowanych w powstanie książki o ich historii w stołecznym mieście nad Wisłą. Udało się nam dotrzeć do Mokpokpo Dravi, do zdjęcia nigeryjskiego powstańca, do wspomnień Alpha Sumara Konare. W książce znalazło się również wiele innych, interesujących opowieści i postaci, związanych z historią Afrykanów nad Wisłą.
Dziś już wiemy, że obecność osób pochodzenia afrykańskiego w stolicy nie jest niczym nowym. Docierali oni do Polski różnymi drogami, w zależności od okresu w dziejach Warszawy, w którym się pojawiali. Chociaż „Afryka w Warszawie” nie wyczerpała tematów związanych z dziejami afrykańskiej diaspory w stolicy, mam nadzieję, że stanie się inspiracją do kolejnych badań nad tym niezwykle ciekawym, ale i trudnym do zgłębienia wątkiem stołecznych dziejów. Podejrzewam, że wciąż jest wiele do odkrycia. Fundacja „Afryka Inaczej” ma zamiar kontynuować gromadzenie informacji na temat przeszłości Afrykanów żyjących w Warszawie i w Polsce. Wszyscy, którzy chcą włączyć się w archiwizowanie afrykańskiej historii naszego kraju i naszej stolicy, są zaproszeni do współpracy i bezpośredniego kontaktu z Fundacją.
Książka trafi do warszawskich bibliotek i instytucji naukowych i kulturalnych, które posiadają punkty biblioteczno-czytelnicze. Jest również do przeczytania na naszej stronie.
Paweł & Mamadou
Uwaga!
Masz ciekawe zdjęcia, materiały archiwalne dotyczące Afrykanów w Warszawie i w Polsce? Skontaktuj się z nami: fundacja@afryka.org!
Publikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.