Afryka w Luna Parku

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afryka w Luna Parku

Kolejne ciekawe zdjęcie, związane z obecnością Afrykanów w Warszawie przesłał do naszej Fundacji Pan Krzysztof Jaszczyński.

Wczoraj przeszukując moje zbiory natknąłem się przypadkowo na takie oto  ciekawe zdjęcie. Nie mam pojęcia co znaczy ten tekst nad zdjęciem: Wieś murzyńska w warszawskim Luna Parku. Czy to znaczy, że wycieczka z jakiejś murzyńskiej wioski była w Warszawie i zwiedzała Luna Park, czy też, że w  Luna Parku zbudowano murzyńską wioskę, w której było prezentowane takie
zdjęcie?

Duża ciekawostka. Zdjęcie pochodzi z Niedzielnego Dodatku Ilustrowanego Kuriera Warszawskiego z 24 maja 1931 r.

Zdjęcie najprawdopodobniej ilustruje wioskę afrykańską stworzoną na potrzeby warszawskiej publiczności, którą mogła przyciągać egzotyka przybyszów z Afryki. Bywało i tak, że w okresie przed drugą wojną światową, w Europie funkcjonowali Afrykanie, zajmujący się zawodowo odtwarzaniem fragmentu ojczystego kontynentu. Taka afrykańska cepelia cieszyła się na ogół dużym powodzeniem.

Fotografia została opatrzona opisem – zdjęcie najpiękniejszych Murzynek.

Jeżeli posiadasz archiwalia, dokumenty bądź zdjęcia Afrykanów, przebywających w Polsce przed 1975 roku, napisz do nas i podziel się swoimi zbiorami i wiedzą na rzecz afro-polskiego archiwum cyfrowego, które tworzy nasza Fundacja.

Przeczytaj też książkę “Afryka w Warszawie”, która została wydana w grudniu br. Książka jest do pobrania za darmo z naszego fundacyjnego serwisu www.afryka.org.

FAI

 Dokument bez tytułu