„Afryka potrzebuje silnego parlamentu”

afryka.org Wiadomości „Afryka potrzebuje silnego parlamentu”

„Parlament, który nie ma głosu.” W ten sposób prezydent RPA, Jacob Zuma wypowiedział się o Panafrykańskim Parlamencie.

„Jedyna instytucja, która skupia przedstawicieli całego kontynentu nie ma głosu” – twierdzi Zuma. – „Dlatego należy przeprowadzić reformę tego organu związanego z Unią Afrykańską i dać mu prawo głosu. To jedyna szansa, aby mieszkańcy Afryki mogli wypowiedzieć się na kontynentalnym szczeblu o losach Afryki.”

Jak ma wyglądać ta reforma? Parlament musi przestać pełnienia funkcji doradczych i otrzymać uprawnienia ustawodawcze. Osoby w nim zasiadające powinny reprezentować interesy mieszkańców Afryki. Taki parlament sprzyjałby jednoczeniu Afryki i niwelowaniu różnic pomiędzy ponad 50 krajami kontynentu.

Zuma deklaruje wolę gospodarczego zjednoczenia Afryki. Jego zdaniem wiele granic na kontynencie afrykańskim wynika ze sztucznych podziałów. Marzy też o tym, aby między wszystkimi krajami Afryki funkcjonowały regularne połączenia lotnicze. Obecnie dochodzi do takich sytuacji, że chcąc dostać się z jednego kraju do drugiego, konieczna jest przesiadka nawet na europejskich lotniskach. Zanim jednak do takiej unifikacji dojdzie potrzebny jest jeden parlament dla Afryki.

lumi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *