Afryka.org partnerem ERY JAZZU

afryka.org Wiadomości Afryka.org partnerem ERY JAZZU

Portal Afryka.org został partnerem ERY JAZZU. Ma to związek z organizowanymi w tym roku przez ERĘ JAZZU koncertami Dee Dee Bridgewater i Angelique Kidjo.

ERA JAZZU to ogólnopolski cykl koncertów klubowych i galowych z udziałem najwybitniejszych gwiazd współczesnego jazzu. Program ERY JAZZU obejmuje zarówno koncerty wielkich gwiazd, jak i szeroką prezentację najciekawszych jazzowych zjawisk i trendów. I to nie tylko poprzez koncerty najwybitniejszych twórców tego gatunku, ale także poprzez liczny udział entuzjastów tej muzyki w wielu koncertowych przedsięwzięciach.

Elitarny charakter i wysoki poziom muzyki prezentowanej w ramach koncertów ERY JAZZU sprzyja generowaniu pozytywnych skojarzeń. Klimat intelektualny przełomu wieków – stąd nazwa cyklu Era Jazzu – oraz łączenie często odmiennych stylów muzycznych sprawia, że jazz jest i będzie wiodącym gatunkiem muzycznym XXI wieku, a ERA JAZZU jedną ze sztandarowych imprez jazzowych Europy.

Jazz i Afryka są w pewien sposób nierozłączne. Zgodnie z tym, co powiedziała w jednym z wywiadów, ikona wokalistyki jazzowej, Dee Dee Bridgewater: „Z pewnością istnieje silny związek pomiędzy muzyką malijską i amerykańskim bluesem i jazzem. W moim odczuciu blues i jazz wyrosły z muzyki malijskiej. Dziś reprezentują one różne gałęzie tego samego drzewa. Gdy Afrykanie zostali porwani do Ameryki jako niewolnicy, zabrali też ze sobą swoje tradycje i te tradycje można ciągle odnaleźć w muzyce jazzowej. Niektóre instrumenty jazzowe są kontynuacją instrumentów malijskich, na przykład bandżo, to nowa forma tradycyjnego instrumentu zwanego ngoni, harfa nawiązuje do afrykańskiej kory, zestaw perkusyjny, to połączenie bębnów sabar i dum-dum.”

Cieszy nas fakt, że coraz więcej artystów wielkiego formatu, związanych z Afryką, przyjeżdża do Polski” – mówi Paweł Średziński, redaktor naczelny portalu Afryka.org. – „W tym roku nie musimy już jechać daleko, aby wysłuchać największych gwiazd, które dotąd omijały Polskę bądź odwiedzały bardzo rzadko nasz kraj. Dee Dee Bridgewater ze swoim malijskim repertuarem, Angelique Kidjo, mamy nadzieję, że to tylko początek. Jedno jest pewne, dzięki takim przedsięwzięciom jak ERA JAZZU, będziemy mogli uczestniczyć w koncertach dużego formatu.”

Afryka.org

Przeczytaj więcej. 

 Dokument bez tytułu