Afryka na niedzielę: Święte jezioro

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afryka na niedzielę: Święte jezioro

Cały nasz region Venda posiada rożne miejsca, które tutejsi ludzie nazywają świętymi i są ściśle związane z naturą. Nasi mieszkańcy mówią często o świętych lasach, rzekach, wodospadach i jeziorach.

Wiara w jedynego i żyjącego Boga była bardzo silna na długo przed przybyciem misjonarzy. Ludzie w swoich pierwotnych wierzeniach stawiali Boga zawsze na pierwszym miejscu, później matkę ziemię, która rodzi żywność i całą ludzkość. Bóg, ziemia i ludzkość są we wzajemnej relacji. Woda jest symbolem życia, witalności i świętości. Przodkowie zaś jakby pośrednikami pomiędzy Bogiem i ludźmi, i dla nich Afrykańczyk zawsze będzie miał wielki szacunek, niezależnie od religii wyznawanej i wierzeń. Oddawanie czci przodkom jest jakby znakiem utrzymywania kontaktu ze światem ducha, który prowadzi do Boga.

W sercu mistyki ludu Venda jest święte jezioro Fundudzi. Już od wieków to miejsce należy do świata ducha i jest mieszkaniem wielkich przodków tego regionu. Otoczone jest pięknymi zielonymi dolinami. Nikt nie może wejść do tego miejsca bez pozwolenia wodza i jego duchowych przewodników. Nocą niektórzy mogą słyszeć tance duchów przodków, gdzie ludzie tylko w odpowiednim czasie mogą składać swoje dary, wyrażając w ten sposób ich zależność od świata ducha w każdym aspekcie życia. Miłość uwidoczniona we wdzięczności i pokorze dla świata ducha.

Jezioro Fundudzi, święte wody, lasy… świat ducha i miejsce legend ludu Venda. Paradoks życia roztańczonej i głośnej Afryki, tajemnica niesamowitej ciszy… i szacunku. Miejsca zielone, okryte naturalną harmonią, której człowiek nie byłby w stanie zaprojektować. Świętość przeogromnej ciszy i piękna, jakby to do siebie należało.

s. Dorota Zok, RPA

 Dokument bez tytułu