Afryka na niedzielę: Przed mundialem

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afryka na niedzielę: Przed mundialem

Obecnie wszyscy żyją szybciej w Afryce Południowej, ponieważ zbliża się mundial. Jeszcze ostatnie strajki w stolicy i w większych miastach, bo wszyscy wiedzą, że to dobry czas, by życzenia zwykłych robotników zostały spełnione.

Dlatego często są na ulicy i walczą o wyższe zarobki. W każdy piątek większość z nas zakłada żółte sportowe koszulki jako znak łączności i wsparcia dla „Bafana Bafana” drużyny piłkarskiej, a kobiety chustki z flagą narodową. Samochody też są ozdobione. Świat tutaj się zmienił. Wielkie stadiony już są, ludzie też bardziej zadowoleni, bo pracy było więcej. Stadiony to dobra sprawa, tysiące ludzi miało pracę. To co zarobił mąż, żona sprzedaje na targu, aby jeszcze więcej zarobić, aby rodzina miała lepszy dom. Stadiony to dobra sprawa. Liczba policjantów podwoiła się.

Ludzie przed mistrzostwami się zmieniają. Niby więcej radości, ale i więcej lęku. Byle by nic złego nie stało się gościom, bo świat się dowie. Mimo tych obaw ktoś napisał ostatnio: “Pokażemy światu piękno Afryki”.

s. Dorota Zok, RPA

 Dokument bez tytułu