Afryka na niedzielę: Praca

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afryka na niedzielę: Praca

Tak wielu ludzi szuka pracy. Skala bezrobocia w Afryce rośnie z dnia na dzień, ale przed mistrzostwami świata w piłce nożnej wielu ludzi otrzymało tzw. dodatkową pracę na nieokreślony czas. Buduje się wiele stadionów, hoteli, restauracji i wszyscy będą trochę szczęśliwsi: bogaci managerowie, biedni pracownicy, goście, turyści.

Wczoraj w naszym dzienniku telewizyjnym podano, że w Afryce powinno się zalegalizować prostytucję, jako normalny zawód uznawany przez społeczeństwo. Dziennikarz przedstawił ten problem bardzo poważnie dodając, że zawód ten musi być uznany przez rząd, jeszcze przed mistrzostwami świata, by wszystko było zgodnie z prawem.

Jeszcze w zeszłym tygodniu ten sam dziennikarz podał te wstrząsające statystyki, że co czwarty mężczyzna w tym kraju zgwałcił w swoim życiu kobietę lub dziecko i to nie tylko raz, i że co 5 minut gwałcony jest człowiek, a w niektórych prowincjach nawet co 2 minuty. 7 milionów ludzi jest zarażonych wirusem HIV i liczba ta rośnie z dnia na dzień, jak i liczba sierot, wdów, bezrobotnych i dzieci, które nie mają już przyszłości z powodu zarażenia przez gwałt. Afryka Płd. w tej chwili ma najwyższą liczbę sierot w świecie, których rodzice zmarli z powodu zarażenia wirusem HIV. Jednak decyzja o legalizacji prostytucji wydaje się być teraz – zdaniem dziennikarza – najważniejsza, bo mistrzostwa świata już za 350 dni…

s. Dorota Zok, RPA

 Dokument bez tytułu