Afryka na niedzielę: Poligamia

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afryka na niedzielę: Poligamia

Już kilkanaście lat żyję w Afryce i obserwuję poligamię. Już w Starym Testamencie możemy znaleźć wiele przykładów wielożeństwa mężczyzn. W Afryce należy to do kultury. Starsi wodzowie mieli wiele żon i tylko wtedy byli szanowani przez swój lud. Czym więcej żon, tym bardziej tradycyjny władcy czuł się ważniejszy i silniejszy jako mężczyzna.

Pamiętam na początku mojego życia w Afryce było to dla mnie naprawdę fenomenem, kiedy widziałam dwie młode kobiety, przychodzące do ośrodka zdrowia ze swoim mężem. To kobieta zawsze ustępuje miejsc mężowi, to dla niego zostawia najlepsze jedzenie, to on decyduje w każdej sprawie codziennego życia. Kiedy w tych dniach nasz Prezydent Jacob Zuma, oficjalnie ogłosił, że jest ojcem córki swego dobrego Przyjaciel, mając jednocześnie trzy oficjalne zony i 19 dzieci nie zdziwiłam się.

Kiedyś poznałam księdza, który był 45. dzieckiem swojego ojca. Jego matka miała pięcioro dzieci, i była dziewiątą żoną swojego męża. Z uśmiechem zawsze mówił, ze nie zna własnego rodzeństwa, dlatego stara się być dobry dla wszystkich… bo akurat, może się okazać, że to brat albo siostra.

Żyjąc kilkanaście lat w Afryce chyba nigdy nie spotkałam mężczyznę, który byłby wierny jednej kobiecie, ale spotkałam wiele kobiet zarażonych wirusem HIV przez swoich mężów, wiernie czekających na nich każdego dnia i przebaczających bez proszenia. Spotykam każdego dnia kobiety, które rodzą dzieci zarażone wirusem HIV, które potem żyją tylko kilka, albo kilkanaście lat. Spotkałam kobiety psychicznie zniszczone przez drugie lub trzecie żony mężów.

s. Dorota Zok, RPA

 Dokument bez tytułu