Afryka na niedzielę: Kogut

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afryka na niedzielę: Kogut

W kulturze ludzi z Botswany szacunek dla ludzi starszych jest na pierwszym miejscu. Człowiek, który jest już w podeszłym wieku jest bardzo związany ze swoją tradycją, swoimi korzeniami, swoją przeszłością i Bogiem. Ludzie starsi są pytani i proszeni o pomoc, o porady, opinie, i właśnie to stanowi, że czują się ważni w swojej rodzinie, swojej społeczności, swojej wiosce. Człowiek starszy to chodząca mądrość – mówią ludzie, przeżył już swoje i wie, jak wygrywać przez przegrane. Rzadko podnosi glos, bo milczenie jest siłą największą.

Będąc kilka dni w Botswanie, parę miesięcy temu, chciałam dowiedzieć się w czym zawiera się ta niesamowita mądrość ludzi starszych. Umówiłam się z moimi znajomymi i razem poszliśmy do wioski. Pewne starsze małżeństwo już czekało na nas, wiedząc o moim przybyciu. Bardzo ważnym elementem na samym początku było podarowanie koguta temu małżeństwu, jako znaku szacunku dla nich i dla ich tradycji. Kogut musiał być wielki i żywy. Z trudnością potrafiłam go utrzymać, ale jakoś się udało. Podałam go i wtedy dopiero mogła się zacząć rozmowa. Kogut znak szacunku i hojności dla starszych w Botswanie.

A wtedy starszy mężczyzna odezwał się i powiedział – „Chciałaś wiedzieć, gdzie tkwi nasza afrykańska mądrość. Otóż w tym podarowanym kogucie. Pokazałaś, ze masz szacunek dla nas, dla naszej kultury i dla tego, czego może nie rozumiesz. I to jest mądrość!” Starszy człowiek, symbol milczenia i zrozumienia tego, co jest niezrozumiałe, w oczach ludzi, które tak mało widzą.

s. Dorota Zok, RPA

 Dokument bez tytułu