Afryka na niedzielę: Kamień

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afryka na niedzielę: Kamień

Jedna z legend ludu Venda opowiada o krokodylu. Jego widok wywołuje strach u ludzi, ponieważ prawdopodobnie w jego mózgu znajduje się trucizna, która może otruć każdego człowieka.

Mając taką truciznę w swoim posiadaniu jest się silnym, ponieważ ma się coś, czym można pokonać innych. Kamień, który znajduje się w niedalekiej odległości od krokodyla jest zbierany i podarowany każdemu wodzowi, tuz po przejęciu władzy. Musi go połknąć i wszyscy ludzie wierzą, że przez cale życie będzie w nim.

Kamień ten sprawia, ze wódz czuje się silny. Nikt nie może mu zrobić krzywdy, jest respektowany przez innych i nie boi się nikogo. Sam wódz wierzy, ze przez cale życie kamień krokodyla jest w jego organizmie. Ta świadomość dodaje mu odwagi, by odnaleźć się w każdej sytuacji i nigdy nie czuć się pokonanym. Wiara w kamień dodaje siły, odwagi, pokonuje wszelki strach, szczególnie w ryzykownych sytuacjach. Dlatego każdy wódz jest prawie nietykalny i ludzie wierzą, że jest on mianowany przez Boga. Każdy może się mylić, ale wodzowi żadna pomyłka nie będzie udowodniona. Siła jego sprytu tkwi w świadomości posiadania kamienia krokodyla i bycia posłanym przez Boga. U schyłku swego życia wódz musi zwymiotować ten kamień i to jest znak, że umiera, a kamień jest przekazany jego następcy, który tez go musi połknąć. Wtedy staje się silny. Dziwna moc małego kamienia krokodyla.

s. Dorota Zok, RPA

 Dokument bez tytułu