Afryka na niedzielę: Idą święta

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afryka na niedzielę: Idą święta

Cały grudzień to czas przedświąteczny w RPA. Wielu ludzi bierze wtedy swoje urlopy i cieszą się nadchodzącymi świętami. Wielu myśli o jedzeniu, żeby kupić jak najwięcej taniej żywności. Niektórzy myślą o spotkaniach z rodziną. Każdy chce wyjechać, bo święta blisko, coraz bliżej!

Coraz więcej policji na drogach, coraz więcej pijanych kierowców i wypadków. Tym razem policja będzie bardzo wymagająca, ponieważ dużo wyższa liczba ludzi ginie na drogach. Jednak pragnienie świętowania jest w Afrykańczykach bardzo wielkie, nawet przez chwilę, nawet za cenę głodowania, przez następny tydzień. Ten dzień, 25 grudnia będzie obchodzony uroczyście! W kraju o tak różnych wyznaniach i religiach, gdzie katolicyzm wyznaje niewielu ludzi, bo zaledwie 10 procent, a w niektórych miejscach 8, ludzie też chcą świętować. Jeszcze inni będą świętować, bo wierzą, że religia może uzdrowić, a w tym kraju wielu ludzi czeka tylko na jedno, by być zdrowym, by zacząć od nowa, by moc żyć bez łez!

Moja sąsiadka jutro już wyjeżdża na tygodniowe rekolekcje. Afrykańczyk bardzo wierzy, że jeżeli duch zdrowy to i ciało zdrowe. Stąd pochodzi ta troska o ducha, którego moja sąsiadka chce oczyścić. Tyle ostatnio kłótni w rodzinie, tyle niepotrzebnych, wykrzyczanych słów, które ranią ducha i ciało! Chce się z tego wszystkiego oczyścić, by świętować. Moja sąsiadka mówi, że dopiero po jej oczyszczeniu pomyśli o świętach.

W domach Afrykańczyków nie znajdziemy choinki. Nie ma wigilijnej wieczerzy, nie usłyszymy też kolęd, nie znajdziemy prezentów. To co zobaczymy, to uśmiechnięte twarze i radość, i domy pełne ludzi, którzy chcą być razem. Będziemy tez słuchać muzyki, od rana do wieczora, głośnej i wyraźnej. Słońce znów będzie grzało mocno. Kobiety zajmą się gotowaniem…

s. Dorota Zok, RPA

 Dokument bez tytułu