Afryka na niedzielę: Duchy gór

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afryka na niedzielę: Duchy gór

Starsi z ludu Venda opowiadają, że między górami i rzekami naszego pięknego regionu żyją smutne, nieszczęśliwe duchy, które nie należą do tego miejsca. Nocą mogą straszyć podróżujących, albo ludzi wracających z pola. Są bardzo niebezpieczne, ponieważ nie maja pełnej ludzkiej postaci, zawsze im brakuje pewnej części ciała i dlatego ich wygląd jest straszny.

Nazywają się duchami gór i jeśli się komuś pokażą, to przynoszą śmierć w rodzinie. Miejscowi wierzą, że duchy mogą być nieszczęśliwe, bo nie wiedzą, gdzie jest ich miejsce, dlatego ranią i krzywdzą innych.

Każdy wódz Venda ma jedno miejsce w swoim górzystym lesie, gdzie znajdują się grobowce jego poprzedników. Można odczuć tam niesamowitą ciszę, ponieważ ich duchy są obecne cały czas. Ważne decyzje wódz podejmuje za zgodą tych duchów, wykonując pewne tradycyjne i religijne ceremonie, prosząc o ich zgodę i błogosławieństwo. Jeśli nie jest się posłusznym swojej tradycji i duchom, można się spodziewać choroby i cierpienia w rodzinie. Odpowiedzi duchów, ich zgody czy odmowy, można uzyskać u tradycyjnego lekarza – NGANGA, który zna pewne magiczne gesty, by usłyszeć glosy swoich poprzedników. Są to ludzie bardzo respektowani w całym afrykańskim społeczeństwie i ich decyzje są najważniejsze.

Góry według Venda są okryte tajemnicą z powodu obecności duchów. Kolejny raz mogłam doświadczyć, jak ważny w życiu jest szacunek dla tego, co dla nas niezrozumiane. Wiara w duchy i w ich obecność w całej Afryce to jedno z najważniejszych wierzeń, którego nikt nie wykorzeni z serc tych ludzi. Piękne jest to, że Venda noszą w sercu wiarę w to co niewidzialne.

s. Dorota Zok, RPA

 Dokument bez tytułu