Już 30 września, w Warszawie, wieczór filmowy z kinem afrykańskim. W ramach projektu „Jestem z Afryki, jestem z Warszawy” odbędzie się pokaz trzech filmów z Afryki. Wszystkie będą pokazywane po raz pierwszy w Polsce. Wieczór jest realizowany w ramach partnerstwa z z V Festiwalem Filmów Afrykańskich AfryKamera 2010.
Dwa z nich będą poświęcone afrykańskiej tradycji „Morze i dżungla”, reż. Angelo Torres oraz „Mity i maski”, reż. Ines Goncalves, (oba filmy poświęcone Wyspie Świętego Tomasza i Książęcej). Trzeci film, „Dzieci chmur”, opowiada o Saharze Zachodniej, byłej kolonii hiszpańskiej, okupowanej przez Maroko. Po projekcji filmu „Dzieci chmur” odbędzie się dyskusja dotycząca Sahary Zachodniej.
17.30: Dzieci chmur
Sahara Zachodnia jest ostatnią kolonią w Afryce, okupowaną od 1975 roku przez inne państwo Afryki, Maroko. Prawa człowieka są łamane przez marokańskie władze, a Saharyjczycy albo muszą żyć na wygnaniu, w obozach uchodźców w Algierii, albo tak jak bohaterowie filmu, pozostać na swojej ojczystej ziemi, na której są prześladowani. Dokument jest zapisem wyjazdu hiszpańskiego dziennikarza na Saharę Zachodnią. Film został udostępniony przez Western Sahara Resource Watch. Filmowi będzie towarzyszyć prelekcja na temat Sahary Zachodniej.
Tytuł polski: Dzieci chmur
Tytuł oryginalny: Children of the Clouds
Scenariusz i reżyseria: Carlos Gonzalez
Zdjęcia: Jesus Antonanzas
Muzyka: Mariem Hassan
Język: angielski / hiszpański / arabski
Czas trwania: 16 min.
Kraj produkcji: Hiszpania
Rok produkcji: 2008
18.30: Morze i dżungla
Reżyser filmu, który na co dzień mieszka w Lizbonie, wraca do swojej ojczyzny, Wyspę Świętego Tomasza i Książęcą. Jak bardzo zmienił się archipelag położony na równiku, w cieniu kontynentu afrykańskiego? Na to pytanie chce odpowiedzieć Torres.
O twórcy:
Angelo Torres – Urodził się w Gwinei Równikowej, dzieciństwo spędził słuchając opowiadań dziadków na Wyspie Świętego Tomasza. Jako chłopiec wyjechał uczyć się na Kubie, gdzie mieszkał przez prawie dziesięć lat. Do Lizbony przyjechał na studia z dziedziny chłodnictwa, jako że na równikowych rodzimych wyspach to świetny zawód. Szybko jednak odkryło go kino, jest jednym z pierwszych afrykańskich aktorów w Portugalii. Największy rozgłos przyniosła mu rola w filmie „Nha Fala” gwinejskiego reżysera Flory Gomesa. Między rolami filmowym i teatrem sięga do historii z dzieciństwa i opowiada, przeplatając obrazy współczesnej Lizbony z tradycyjnymi opowieściami z Afryki, gdzie się wychował. Historie opowiada też filmem, ma na swoim koncie dokumenty i filmy krótkometrażowe.
Tytuł polski: Morze i dżungla
Tytuł oryginalny: Mionga ki Obô
Scenariusz i reżyseria: Angelo Torres
Zdjęcia: Daniel Neves
Muzyka: Tiago Cerqueira
Język: portugalski
Czas trwania: 52 min.
Kraj produkcji: Portugalia/Wyspy Św. Tomasza i Książęca
Rok produkcji: 2005
19.30: Tchiloli: Mity i maski
Teatr na São Tomé to miejsce niezwykłe, gdzie stworzono przestrzeń dla ekspresji lokalnej kultury i wrażliwości. Teatr utworzyli Francuzi jeszcze w XVI wieku na stacji przeładunkowej niewolników. Spektakle grane przez amatorskie trupy teatralne, złożone wyłącznie z mężczyzn, budowane są w oparciu o renesansowe teksty przekazywane z ust do ust od pokoleń. Poprzez teatr twórcy ukazują cały przekrój społeczny wyspy: życie rodzin, podział na mężczyzn i kobiety oraz miejscowe rytuały.
O twórcach:
Kiluanje Liberdade – urodzony w Angoli. Skończył Zarządzanie Kulturą na Uniwersytecie Lusofońskim oraz Afrykanistykę na ISCTE (Lizbona). Od dawna związany z filmem. Zadebiutował dokumentem o rapie „O Rap e uma Arma” (1996) [Rap jest bronią], za który zdobył kilka nagród filmowych. Pozostałe dokumenty reżysera to: „Outros Bairros” (1998) [Inne dzielnice], „Agora Luanda” (2006) [Teraz Luanda] i „Oxala Cresçam Pitangas” (2005) [Tam gdzie rosną pitangi]. Od lat wspólnie z pisarzem Ondjaki oraz z Inês Gonçalves realizuje dokumenty.
Inês Gonçalves – urodzona w Hiszpanii, obecnie mieszka w Lizbonie. Od 1986 roku pracuje w mediach, początkowo jako fotograf lokalnego czasopisma „O Independente”. Jej prace były prezentowane na wystawach w Mardir, Paryżu, Lizbonie, Coimbra, Idanha-a-Nova, Tuluzie i na Wyspach Zielonego Przylądka. Wydała 4 książki: „Fotografias de Moda” (1995), „Obras do Metro” (1996), „Cabo Verde” (1999), „Goa: História de um Encontro e Imagens Médicas” (2001). Jej debiut reżyserski to „Outros Bairros” (1998) [Inne dzielnice] – dokument zrealizowany wspólnie z Vasco Pimentel i Kiluanje Liberdade. W 2004 roku zrealizowała krótki film „Inácio. Pátria Incerta” (2006) [„Inácio. Ojczyzna niepewna] i jest to drugi film zrealizowany z Vasco Pimentel.
Tytuł polski: Tchiloli, mity i maski
Tytuł oryginalny: Tchiloli, Masks and Myths
Reżyseria: Inês Gonçalves, Kiluanje Liberdade
Scenariusz: Inês Gonçalves, Kiluanje Liberdade
Zdjęcia: Inês Gonçalves
Język: portugalski/angielski
Czas trwania: 52 min.
Kraj produkcji: Portugalia/Wyspy Św. Tomasza i Książęca
Rok produkcji: 2009
Zapraszamy na wieczór z afrykańskim filmem! Gdzie? Traffic Club, ostatnie piętro, ul. Bracka 25, Warszawa. Kiedy? 30 września. Początek, g. 17.30. Wstęp wolny!
Projekt „Jestem z Afryki, jestem z Warszawy” jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.