afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afryka gra w scrabble

Chyba każdy z nas słyszał o grze w scrabble. Grę tę wymyślił w 1933 bezrobotny amerykański architekt Alfred Butts. Przez lata scrabble ulegało różnym transformacjom, aby ostatecznie przyjąć obecny wygląd w latach 50. Mało kto wie, że w grę tę, polegającą na układaniu słów na planszy o wymiarach 15×15, odbywają się Mistrzostwa Świata w trzech wersjach językowych. Języki te to angielski, francuski i hiszpański.

Z pewnością jeszcze mniej osób wie jak wielką popularnością cieszą się scrabble na Czarnym Lądzie. Najdłuższą tradycje mają Mistrzostwa Świata w scrabble po francusku, które odbywają się od 1972. Miłośnicy scrabbli, grający po francusku używają jednak innej odmiany niż reszta świata. Zwana jest ona „duplicate” i polega na tym, że każdy z graczy otrzymuje ten sam zestaw liter i jego zadaniem jest ułożenie jak najdroższego słowa. W tej odmianie wyeliminowany jest czynnik losowy. Mistrzostwa odbywają się co roku, od 2006 do programu włączono również scrabble klasyczne, czyli takie w, które gra się przeciwko innemu scrabbliście i samemu losuje się literki z woreczka. Szczególnie scrabble klasyczne przypadły Afrykanom do gustu. W 2006 roku w tej kategorii zwyciężył Henry-Marcel Engonge z Republiki Demokratycznej Kongo, a w 2008 roku zwyciężył Elisée Poka z Wybrzeża Kości Słoniowej . Również w 2008 roku odbyły się po raz pierwszy Mistrzostwa Świata w Afryce, a dokładnie w stolicy Senegalu, Dakarze. Z tej okazji stworzono również piosenkę promującą to wydarzenie :

FISF- Międzynarodowa Federacja Scrabbli Frankofońskich, zrzesza 15 krajów afrykańskich, takich jak Benin, Gwinea, Mali, Togo, Niger, Senegal, Maroko, Mauretania, Tunezja, Kongo, Demokratyczna Republika Kongo, Czad, Angola, Kamerun i Madagaskar. W każdym z tych krajów działają kluby scrabble’owe i odbywają się regularne turnieje.

Mistrzostwa Świata w Scrabble po angielsku odbywają się co dwa lata od 1991 roku. Kraje afrykańskie, które wystawiają swoich kandydatów to Ghana, Kenia, Nigeria, Tanzania, Uganda, Zambia i Seszele. W trakcie ostatnich Mistrzostw w 2009 roku w Malezji najwyżej notowanym zawodnikiem (11. miejsce) z Afryki był Wellington Jighere z Nigerii. Ciekawostką jest fakt, że w 2011 roku Mistrzostwa Świata odbędą się w Polsce w Warszawie.

Niestety w scrabble w Afryce nie gra się w językach miejscowych, lecz może niebawem w przyszłości ktoś pokusi się o stworzenie wersji suahili czy amharskiej. Z pewnością byłby to świetny sposób na zapobieganie wymieraniu języków i propagowania ich poprzez zabawę wśród najmłodszych. en.wikipedia.org/wiki/Scrabble_letter_distributions –> Na tej stronie można obejrzeć wszystkie powstałe do tej pory wersje w scrabble.

Miłosz Wrzałek

Źródła:
www.hindu.com/2008/07/27/stories/2008072753131800.html
www.fisf.net
live.wscgames.com/2009/
www.pfs.org.pl
en.wikipedia.org

 Dokument bez tytułu