Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na kolejną porcję bajek z bliska i daleka. Tym razem opowiadać będziemy baśnie polskie, z lasów i jezior dawnych Prus Wschodnich… Diabeł porwie pannę aż do Piekła, ale… Będzie magicznie, mgliście, strasznie i wesoło.
Opowieści mają to do siebie, że nie znają granic. Przemieszczają się po świecie lotem ptaka, docierają tam, gdzie nie dotrzemy sami i przynoszą nam fragmenty odległych światów. Bajki, opowieści, przypowieści, o zwierzętach, bohaterach, głupcach i spryciarzach nieodmiennie zawierające morał, są niezwykle istotnym fragmentem kultury afrykańskiej, ale też innych kultur – bliskich i odległych.
Projekt AFROBAJANIE powstał z fascynacji opowieściami afrykańskimi i tworzywem opowieści w ogóle, a także z chęci przekazania dzieciom w prosty sposób choć kawałka bogatej, różnorodnej i kolorowej kultury Afryki. Potem się okazało, że nie my jedni o tym myślimy (oczywiście :-)). Afrobajanie przerodziło się więc w kooperatywę Cafe Baobab – Aka Chukwu – Centrum Powitania.
Cafe Baobab to przemiła kawiarnia senegalska na Saskiej Kępie (można też zjeść różne pyszności). Aka Chukwu to projekt i grupa (głównie muzyczna) związany z kulturami i muzyką Afryki. Centrum Powitania to utworzone przez m.in. Fundację Forum Różnorodności miejsce w Warszawie zajmujące się pomocą migrantom z różnych stron.
Tak więc opowiadamy bajki afrykańskie, ale też bajki z innych krajów – dalekich i bliskich. Zbieramy je z książek i od ludzi – spotkanych gdzieś w drodze. I opowiadamy. Wplatamy w nie muzykę, instrumenty, piosenki i zabawy pochodzące z danego kraju, bądź jakoś z nim związane. Chodzi o to, żeby opowieść żyła, żeby bawiła i trwała.
Wstęp wolny!
Katarzyna Enemuo