Zapraszamy na niezwykły koncert w piątek, 3 czerwca! Podczas Afro-warszawskiego Kulturalnego Grania spotkają się Wojciech Waglewski i Mateusz Pospieszalski z Voo Voo oraz afrykańscy artyści. Zarezerwuj piątkowy wieczór już teraz!
Dlaczego Afro-warszawskie kulturalne granie?
Zachęceni powodzeniem Polsko-Ukraińskiego i Męskiego Grania, postanowiliśmy nawiązać do tej tradycji i zorganizować tegoroczny Dzień Afryki. Dlatego w ramach ogólnopolskich obchodów majowego święta kontynentu afrykańskiego, w samym sercu Warszawy, odbędzie się Afro-warszawskie Kulturalne Granie. Polscy muzycy na scenie spotkają się z afrykańskimi artystami.
Zaczynamy o godzinie 18 warsztatami gry na bębnach i afrykańskiego tańca prowadzonymi przez zespół Konoba. O 19.30 rozpocznie się niezwykły koncert. Na uczestników czeka też szereg innych atrakcji!
Kto wystąpi na tegorocznym Afro-warszawskim kulturalnym graniu?
Wojciech Waglewski-Mateusz Pospieszalski (Voo Voo)
Twórcy zespołu Voo Voo – jednej z najbardziej znanych i najciekawszych artystycznie formacji muzycznych w Polsce, prezentują swoje utwory w wersji akustycznej. Voo Voo gra zróżnicowaną muzykę, opierającą się głównie na połączeniu rocka z folkiem różnych kultur i dużej ilości improwizacji. Ostatnio w ich twórczości pojawiły się także elementy współczesnych gatunków muzycznych, takich jak drum&bass, hip-hop czy nu jazz. Waglewski i Pospieszalski występują także w duecie akustycznym jako Wagiel&Mateo.
– Każdy nasz koncert jest nową przygodą, nowym niezwykłym wyzwaniem – mówi Waglewski. Dlatego nie mamy przygotowanego stałego repertuaru. Wszystko dzieje się na miejscu, tu i teraz. Dopiero wtedy decydujemy, co będziemy grać, a koncert z założenia ma charakter swobodnej improwizacji, muzycznego spotkania. Dlatego wszyscy, którzy na niego przyjdą, będą uczestniczyć w niepowtarzalnym wydarzeniu muzycznym.
Ricky Lion (Kongo)
Kompozytor, wokalista i lider zespołu Bongo Bongo. Zespół czerpie inspirację z muzyki tradycyjnej, ale w połączeniu z elementami współczesnych aranżacji tworzy jedyną w swoim rodzaju rumbę kongijską. Grupa gra także: zouk, soukous, kimbodila, reggae.
Benoit Le Gros (Togo)
Benoit jest młodym eksperymentującym, niezwykle utytułowanym tancerzem, który w swoich ruchach i krokach przekazuje widzom radość, pokój i miłość. Od 2006 roku mieszka w Polsce. W ciągu 3 lat zagrał kilkadziesiąt tras koncertowych i ponad 200 koncertów.
Désiré Dauphin Rasolomampionona (Madagaskar)
Przyjechał do Polski w 1982 roku. Przez pierwsze lata pobytu w Polsce intensywnie uczestniczył w studenckim życiu artystycznym. W latach 80-tych występował również, wraz z zespołem składającym się z rodaków, podczas festiwalu studentów zagranicznych, odbywającym się co roku w Poznaniu. W drugiej połowie lat 90. Désiré grał w duecie z Ballym Ramaronandrasana, a efektem tej współpracy był album “Z Valihą na Madagaskar”. Stopniowo Désiré ograniczył swoją aktywność artystyczną, poświęcają się karierze naukowej na Politechnice Warszawskiej, gdzie został profesorem. Ostatnio wraca jednak do muzykowania.
Djolof Man (Senegal)
Trio Djolof Man powstało w 2006 roku w Warszawie. Zespół koncertuje w składzie:
Pako Sarr – gitarzysta, wokalista, producent. Twórczość Pako, można określić jako World Music. Jego solowy debiutancki album, Nomad Soul, ukazał się w 2010 roku.
Mamadou Diouf – djembe, śpiew. Prezenter radiowy i poeta. Jego dotychczasowe muzyczne przygody to współpraca z Voo Voo, Kinior Orchestra oraz Tam Tam Project.
Mohamed M’bow – djembe, śpiew.
Grają muzykę głęboko zakorzenioną w tradycyjnych, etnicznych brzmieniach tego regionu Afryki, którą w udany artystycznie sposób łączą z bluesem i reggae Mają za sobą wiele koncertów, w tym udział w prestiżowym już Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Tworzą i nagrywają także muzykę do filmów i programów telewizyjnych.
Mohammed “Gaspard” Condé (Gwinea)
Muzyk, mistrz w sztuce gry na bębnach dundun oraz djembe. W trakcie swojego rozwoju artystycznego z ucznia zmienił się w nauczyciela i kierownika muzycznego baletu Sourakhata. Przed przyjazdem do Polski wychował kilka pokoleń młodych gwinejskich perkusistów.
Konoba
Polsko-francuski zespół, który wykonuje muzykę Afryki Zachodniej, uczy gry na zachodnioafrykańskich instrumentach i afrykańskiego tańca. Od godziny 18, w dniu 27 maja, Konoba zaprasza wszystkich na warsztaty, na Skwerze.
Frenchy.ET
Wokalista, pochodzący z Konga, który od 2007 roku jest liderem raperskiej formacji N.B.P. (Natural Born Playaz). Artysta najlepiej czuje się we współczesnych brzmieniach hip hop i klimatach jazz, funk, house, break-beat. Współpracował z tak renomowanymi polskimi zespołami jak Afromental czy Sistars. Brał udział w wielu imprezach i festiwalach, m.in. wystąpił podczas festiwalu “Coke live Festival” w Krakowie, a także podczas Dni Afryki 2007- 2009 w Warszawie.
Dj Sam
Pochodzi z Mali. Jest prawnikiem, aktorem, a muzyka jest jego największą pasją. Od wielu lat zawodowo zajmuje się miksowaniem różnych gatunków muzycznych, w szczególności r&b, rap, dancehall, afro, latino. Jest głównym organizatorem i prowadzącym wielu imprez w warszawskich, a także zagranicznych klubach muzycznych. Prowadzi stałe imprezy w klubie Harenda.
Zapraszamy! Obecność obowiązkowa!
Afro-warszawskie Kulturalne Granie, kiedy: 3 czerwca, start g. 18:00; gdzie: Warszawa, Skwer, ul. Krakowskie Przedmieście 60a.
Patronat nad wydarzeniem objęła Prezydent m. st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Zadanie realizowane dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.