Afro-Ameryka: Afro-Amerykanie w kinie

afryka.org Kultura Film Afro-Ameryka: Afro-Amerykanie w kinie

Ambasada USA w Warszawie i Fundacja „Afryka Inaczej” zapraszają na przegląd filmowy „Afro-Ameryka. Afro-Amerykanie w kinie (1920-2010)”, który rozpocznie się 12 lutego 2010 roku w KINO LAB w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

„Afro-Ameryka” jest pierwszym z planowanych przez Fundację „Afryka Inaczej” przeglądów filmowych, które mają popularyzować historię i kulturę afro-amerykańskiej społeczności. „W Polsce wciąż niewiele wiemy o Afro-Amerykanach – mówi Mamadou Diouf z Fundacji „Afryka Inaczej” – „Kino wydaje się być idealnym miejscem do opowiedzenia o ich dziejach, bo stanowi swoistą kronikę, zwłaszcza ostatniego stulecia. Dlatego postanowiliśmy wspólnie z Ambasadą USA przygotować przegląd filmów.”

Tegoroczny przegląd został podzielony na cztery bloki tematyczne. Pierwszy z nich będzie poświęcony pionierowi afro-amerykańskiego kina, nieznanemu w Polsce, Oscarowi Micheaux. Jego nieme filmy, z udziałem takich gwiazd jak Paul Robeson, są wciąż praktycznie nieznane polskim widzom. Drugi blok dotyczy Sidneya Poitier, który jako pierwszy upomniał się o prawa afro-amerykańskich aktorów w filmach powstających w Hollywood. Trzeci jest poświęcony zjawisku w afro-amerykańskim kinie lat 70. nazywanym Blaxploitaition, z najsłynniejszym obrazem z tamtego okresu „Shaft”, ale także kontrowersyjnym „The Spook Who Sat by the Door”. Ostatni blok przypomina filmy Spike’a Lee, w których reżyser ten rozprawia się z wciąż żywymi wśród Amerykanów stereotypami.

„Kiedy przygotowywałem tegoroczne zestawienie filmów na przegląd, za najważniejsze uznałem te cztery bloki tematyczne” – tłumaczy Paweł Średziński, pomysłodawca przeglądu „Afro-Ameryka”. – „Każdy z nich pokazuje kluczowe dla afro-amerykańskiej społeczności okresy w jej dziejach. Od „renesansu” w Harlemie, przez walkę o prawa Afro-Amerykanów, afro-amerykańską reakcję na hollywoodzkie filmy i kończąc na ikonie współczesnej afro-amerykańskiej kinematografii, Spike’u Lee.”

Przegląd „Afro-Ameryka” rozpocznie się 12 lutego, o g. 20, w KINO LAB. Rozpoczną go filmy z Sidneyem Poitier. Następne seanse odbędą się 18 lutego oraz w marcu. Każdą projekcję poprzedzi krótkie wprowadzenie, wygłoszone przez przedstawicieli Ambasady USA oraz Fundacji „Afryka Inaczej”. Wstęp na wszystkie seanse filmowe – wolny. Filmy w języku angielskim.

Zapraszamy!

Fundacja

 Dokument bez tytułu