Afro-Ameryka 2014: “42”

afryka.org Kultura Film Afro-Ameryka 2014: „42”

To nie jest pierwszy film poświęcony baseballowej legendzie. „42”, który wszedł na ekrany kin w USA w 2013 roku jest jednak filmem ważnym, który zebrał dobre recenzje tak widzów, jak i krytyków.

Film w reżyserii Briana Helgelanda opowiada o kluczowym momencie w życiorysie Jacka Roosevelta “Jackiego” Robinsona (1919-1972), a dokładnie o sezonie 1947, kiedy to ten pierwszy czarny zawodnik w MLB (Major League Basketball), rozpoczynał grę w Brooklyn Dodgers. Skupienie się szczególnie na tych wydarzeniach, kiedy Jackie torował drogę Afroamerykanom do ligi zarezerwowanej przede wszystkim dla białych, daje ciekawy efekt i sprawia, że nie oglądamy filmu o sporcie, ale o walce z uprzedzeniami, stereotypami i dyskryminacją.

W roli zawodnika identyfikowanego z numerem 42, czyli Robinsona, wystąpił Chadwick Boseman. W filmie zobaczymy też Harrisona Forda.

W powstanie filmu była zaangażowana wdowa po Robinsonie, Rachel Robinsona. Uznała ona film za ważny, bo jej zdaniem najbliższy prawdzie i autentyczny. Chociaż w samym filmie miały się znaleźć również sceny, które nigdy nie miały miejsca.

Film zarobił w pierwszy weekend ponad 27 milionów dolarów, co uczyniło go najbardziej kasowym tytułem poświęconym baseballowi w historii Hollywood.

„42” nie miał w Polsce kinowej premiery. Jest dostępny wyłącznie na DVD. W ramach Afro-Ameryki 2014 będziemy mogli obejrzeć ten film, w ramach uroczystego otwarcia Przeglądu, już w czwartek, 27 lutego, o g. 18.30, KINO.LAB w Warszawie.

Afro-Ameryka 2014 odbywa się dzięki wsparciu Ambasady USA w Polsce. Dziękujemy również za wsparcie firmie Warner Bros.

Przeczytaj więcej o Jackie Robinsonie.

Paweł

 Dokument bez tytułu