Afro-Ameryka 2013: Po raz trzeci w Warszawie, po raz pierwszy w Krakowie

afryka.org Kultura Film Afro-Ameryka 2013: Po raz trzeci w Warszawie, po raz pierwszy w Krakowie

W środę, 20 lutego rusza po raz trzeci Przegląd Filmowy Afro-Ameryka. Po raz pierwszy prezentowane na nim filmy będzie można obejrzeć w dwóch miastach, w Warszawie i Krakowie. Tegoroczny przegląd będzie otwierała promocja wydanej po raz pierwszy w Polsce, książki Oscara Micheaux, twórcy afroamerykańskiego kina. Organizatorem Przeglądu jest Ambasada USA we współpracy z Fundacją „Afryka Inaczej”.

Afro-Ameryka 2013 jest kolejną odsłoną wspólnego projektu Fundacji „Afryka Inaczej” i Ambasady USA w Warszawie, na rzecz przybliżenia afroamerykańskiego kina w Polsce. Niewiele osób wie, że pierwszym afroamerykańskim twórcą filmowym był Oscar Micheaux. Zanim jednak nim został, przeszedł niezwykłą drogę, od zawodu pucybuta przez bagażowego, farmera i pisarza. Tegoroczna Afro-Ameryka jest mu dedykowana w szczególny sposób. Po raz pierwszy w Polsce ukazała się jego powieść „Podbój”, która jest autobiografią Micheaux.

Oscar Micheaux jest praktycznie nieznany w Polsce – mówi Paweł Średziński z Fundacji „Afryka Inaczej”, pomysłodawca Afro-Ameryki. – Podobnie jak jego filmowa twórczość, która utorowała drogę obrazom zrealizowanym przez następne pokolenia Afro-Amerykanów. Był pionierem pod każdym względem, nie tylko filmowym. Całe jego życie było właściwie podbojem. Znamiennym jest też fakt, że pierwsza jego powieść została zatytułowana „Podbój”.

Przegląd zacznie się właśnie od promocji książki Micheaux. Ci, którzy przyjdą 20 lutego, o g. 18, do KINO.LAB w Warszawie, i 23 lutego, również o 18, do Kina Pauza w Krakowie, dowiedzą się więcej o tym niezwykłym filmowcu i pisarzu, a także otrzymają promocyjny egzemplarz książki. Spotkanie otwierające festiwal będzie połączone z pokazem filmu Micheaux, „Within Our Gates”.

W części filmowej, która nie jest poświęcona Micheaux, będzie można zobaczyć filmy, które pochodzą z ostatniej dekady – dodaje Mark Wenig, Attache Kulturalny Ambasady USA. – Wśród nich nie zabraknie najnowszego obrazu, opowiadającego o afroamerykańskich lotnikach, walczących w czasie drugiej wojny światowej, a także debiutu reżyserskiego Denzela Washingtona.

Program przeglądu można znaleźć na stronie Ambasady USA http://polish.poland.usembassy.gov/africa_book.html

Strona projektu www.afryka.org/afroameryka2013

Wstęp na wszystkie projekcje bezpłatny.

Zapraszamy!

 Dokument bez tytułu