“Afrika kommt!”

afryka.org Wiadomości „Afrika kommt!”

Zielone światło dla Afryki: w ramach programu „Afrika kommt!“ („Teraz Afryka!”) Bosch wspólnie z 16 innymi przedsiębiorstwami wspiera młodą kadrę menedżerów afrykańskich. Przedsiębiorstwa oferują 21 młodym talentom z Afryki Subsaharyjskiej możliwość zdobycia rocznego stypendium w Niemczech. Podczas pobytu w Niemczech afrykańscy stypendyści mogą rozszerzyć krąg znajomości zawodowych, wziąć udział w kursach doszkalających, poznać kulturę Niemiec i zdobyć doświadczenie w pracy za granicą. Dziewięciomiesięcznemu okresowi szkolenia w przedsiębiorstwach biorących udział w programie towarzyszą intensywne kursy językowe. Uzupełnieniem programu jest bogata oferta zajęć weekendowych przygotowanych przez fundację Robert Bosch Stiftung w Stuttgarcie pod hasłem „Edukacja i zaangażowanie obywatelskie” oraz fundację Zeit-Stiftung w Hamburgu pod hasłem: „Media i kultura”.

Prezydent Republiki Federalnej Niemiec, Joachim Gauck, będący patronem programu, pochwalił go podczas przyjęcia zorganizowanego w Berlinie dla stypendystów z Afryki. Program stanowi dopełnienie klasycznej współpracy rozwojowej poprzez umacnianie kontaktów osobistych i wspólną pracę, z korzyścią dla rozwoju gospodarczego krajów afrykańskich. Partnerami programu, w ramach Koncepcji rządu federalnego dla Afryki, jest niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych oraz ambasady niemieckie w krajach Afryki Subsaharyjskiej. Inicjatorem programu „Afrika kommt!“ jest Tilman Todenhöfer, partner zarządzający w Robert Bosch Industrietreuhand KG. – Naszym celem jest wspieranie wymiany pomiędzy afrykańską młodą kadrą menedżerów a przedsiębiorstwami w Niemczech oraz wzajemne uczenie się od siebie – powiedział Todenhöfer. Ma to stanowić ważną podstawę rozszerzania kontaktów gospodarczych między Europą a Afryką. – Chcemy stworzyć trwałą i owocną dla obydwu stron współpracę.

Rosnąca liczba kandydatów

W trzecim roku programu nadeszło ponad 3 000 zgłoszeń od wysoko wykwalifikowanych młodych menedżerów. W bardzo wymagającym etapie selekcji spośród 85 kandydatów z 17 krajów wybrano 21 stypendystów. – Wsparcie ze strony prezydenta, ale także rosnąca liczba kandydatów, a przede wszystkim wysoka jakość zgłoszeń zachęcają nas do kontynuowania programu – powiedział Todenhöfer. – Pomimo wszystkich wyzwań politycznych i gospodarczych Afryka oferuje duże szanse, szczególnie dla przedsiębiorstw o zasięgu globalnym. Musimy skorzystać z tej szansy.

Wśród uczestników programu z Etiopii, Ghany, Kamerunu, Kenii, Mozambiku, Nigerii, Zimbabwe, RPA i Tanzanii znajdują się kobiety i mężczyźni specjalizujący się w takich dziedzinach, jak finanse, marketing, ale także nauki inżynierskie i nauki przyrodnicze. Mają oni za sobą kilkuletnie doświadczenie, a część pracowała już na stanowiskach kierowniczych w swoich krajach. Kelechi Udeozor (28) z Nigerii jest jednym ze stypendystów: od października 2013 spędzi 9 miesięcy w firmie Bosch w Karlsruhe, w dziale branżowym Automotive Aftermarket, wzbogacając swoje doświadczenia zawodowe. Pod koniec czerwca 2014 stypendyści powrócą do swoich krajów. Inicjatywa jest programem z perspektywami: jej uczestnicy mają możliwość przyłączenia się do sieci absolwentów (Alumni-Netzwerk), aby pozostać w kontakcie ze sobą oraz z przedsiębiorstwami biorącymi udział w programie. Wiosną 2015 roku zostanie zorganizowane dwutygodniowe spotkanie absolwentów programu w Niemczech.

Program „Afrika kommt“

Program „Afrika kommt!“ został zainicjowany w 2008 roku przez 19 niemieckich przedsiębiorstw oraz Niemieckie Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej (Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit; GIZ).

GIZ GmbH zajmuje się planowaniem, organizacją i ewaluacją programu. Przedsiębiorstwa biorące udział ponoszą koszty związane z programem. Młodzi menedżerowe z regionu Afryki Subsaharyjskiej, do którego należy 49 z 54 państw afrykańskich, otrzymują na czas pobytu stypendium, z którego pokrywają koszty utrzymania w Niemczech.

Linki z dalszymi informacjami:

Program: www.afrika-kommt.de/

Marta Surowiec

 Dokument bez tytułu