African American History Month w Warszawie

afryka.org Polecamy African American History Month w Warszawie

4 lutego rusza African American History Month w Warszawie. Organizator, Ambasada USA w Warszawie, zaprasza na cykl spotkań poświęconych walce o prawa obywatelskie w Stanach Zjednoczonych.

Wydarzenia w ramach  African American History Month @ Biblioteka na Koszykowej

4 – 24 lutego 2016

Wstęp wolny

Czwartek,   4 lutego inauguracja cyklu

Otwarcie wystawy  „Mam marzenie: walka o prawa obywatelskie w Ameryce

Kino w wersji oryginalnej:  Martin Luther King Jr. (25’)  wprowadzenie Christopher Midura, Radca Ambasady d/s Prasy i Kultury

Środa , 10 lutego  18:00  

Otwarcie wystawy  „Martin Luter King  na muralach” (fot. Camilo José Vergara )

Debata : The  Urban Voice – Street Art jako środek przekazu

Moderator:  Maria Brewińska – kuratorka pierwszej w Europie wystawy o sztuce afroamerykańskiej w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w 2006 r.

Goście:

Łukasz Biskupski – Współautor książki „Street art. Między wolnością a anarchią” wydanej przez Instytut Badań nad Przestrzenią Publiczną.

Mateusz Ściechowski – architekt, komentator miasta, fotograf, grafficiarz, street-artysta, kurator. Członek grupy Vlepvnet, zakładał galerię [v]iuro. Organizował kilkanaście projektów dotyczących szerokopojętego urban artu, kilkadziesiąt wystaw w Polsce i za granicą (m.in. Lille, Praha, Berlin, Oslo).

Piątek,  12 lutego   18:00

Kino w wersji oryginalnej   Freedom Riders (120’) —- wprowadzenie Martin Gamboa

Fulbright Grantee w Instytutcie Lingwistyku Stosowanej, U.W.  Absolwent  Boston College.

Wtorek,  16 lutego 18.00

Debata:  Kobiety, rewolucja, pamięć zbiorowa.  Gender  a wielkie  ruchy społeczne XX w. w Polsce i USA

Moderator: Agnieszka Graff –  pisarka, tłumaczka i publicystka związana z ruchem feministycznym. Członkini zespołu “Krytyki Politycznej”. Wydała książki: „Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym”, „Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie”, „Magma” oraz „Matka Feministka”.

Goście:

Sylwia Kuźma Markowska – Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, Kierownik ds. Toku Studiów w jednostce Ośrodek Studiów Amerykańskich. Specjalizuje się w historii społecznej i kulturalnej w USA i Polsce . Jej obszary badań obejmują : historię ruchów społecznych, historii macierzyństwa i reprodukcji , historii medycyny społecznej i zdrowia publicznego w kontekście międzynarodowym , historii feminizmu.

Marta Dzido –  pisarka i reżyserka, dziennikarka TVP Kultura. Autorka powieści Ślad po mamie, i Małż. Jest również autorką filmów krótkometrażowych, m.in.” Jeden dzień z życia małej dziewczynki” oraz „To my”. Jest ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wyreżyserowała film dokumentalny „Solidarność według kobiet”.

Piątek 19 lutego  18:00

Kino w wersji oryginalnej :    Let Freedom Sing   (112’) – wprowadzenie  Robert Bond, profesor  w Ośrodku Studiów Amerykańskich

Wtorek , 23 lutego  18:00

Debata: Jak fotografowac  niezadowolenie społeczne? 

Moderator: Adam Mazur – historyk sztuki, krytyk i kurator, amerykanista. Redaktor naczelny magazynu Szum. Kurator wystaw zbiorowych oraz indywidualnych. Autor książek m.in. „Kocham fotografię”, „Historie fotografii w Polsce 1839-2009” i „Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po 2000”.

Goście:

Chris Niedenthal – fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, mistrz fotografii dokumentalnej. Laureat nagrody World Press Photo w 1986. Autor licznych wystaw. Fotografia Chrisa Niedenthala to fotoreportaż z wydarzeń historii współczesnej. Jest autorem najbardziej charakterystycznego zdjęcia z czasu wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Fotografia „Czas Apokalipsy” została wykonana 13 grudnia 1981 roku pod kinem Moskwa w Warszawie.

Joanna Kinowska – historyk sztuki, specjalizuje się w fotografii. Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych, edytorka książek fotograficznych.  Autorka tekstów o fotografii, felietonistka „Digital Photographer Polska”; założycielka bloga „MIEJSCE FOTOGRAFII”.

Agata Grzybowska – Absolwentka fotografii wydziału operatorskiego PWSFTViT w Łodzi. Obecnie jako fotoreporter związana jest z Gazetą Wyborczą. Nad swoimi reportażami pracuje w różnych rejonach świata, opowiadając o człowieku w sytuacjach trudnych i często granicznych.

Paul Szynol – Amerykański fotografik z polskimi korzeniami. Mieszka z przerwami w Nowym Jorku, Warszawie, Los Angeles, San Francisco, Berkeley, Berlinie i Hamburgu. Wiele podrużuje. Fotografie jego autorstwa publikowano w Europie i Stanach Zjednoczonych. Absolwent Columbia University i Yale Law School. Interesuje się go prawami człowieka i zwierząt. http://www.paulszynol.com

Czwartek 25 lutego  18:00 

Debata:  The Urban Voices :  Hip Hop jako środek przekazu

Moderator: Bogna Świątkowska – polska dziennikarka i promotorka kultury, powszechnie określana jako “Matka chrzestna polskiego hip-hopu”. Pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia.

Goście:

Tomasz Kukołowicz – autor książki „Raperzy kontra filomaci”. Doktor nauk społecznych, pracownik Narodowego Centrum Kultury, kierownik Zespołu ds. Statystyki Kultury;

Andrzej Cała – współautor „Antologii polskiego rapu”, dziennikarz muzyczny.

Mamadou Diouf – senegalski wokalista, dziennikarz i działacz społeczny. Jest współtwórcą portalu Afryka.org – portalu działającego na rzecz poprawy wizerunku Afryki. Jest także korespondentem portalu Kontynent Warszawa-Warszawa Wielu Kultur. Związany także z fundacją Afryka Inaczej.

Projekcja filmu dokumentalnego Fresh Dressed ( 90’ ) dir. Sacha Jenkins  (z napisami polskimi)

 Dokument bez tytułu