Cały świat dziś mówi o nagraniu nowej wersji Do They Know It’s Christmas, zainicjowanym przez Boba Geldofa. W utworze usłyszeć można gwiazdy światowego formatu, jak Bono, Rita Ora czy Coldplay. Dochody ze sprzedaży mają zostać przekazane na walkę z ebolą.
Mimo szczytnego celu, projekt spotkał się z różnymi reakcjami. Jego twórcy oskarżani są o promowanie negatywnego obrazu Afryki. Wiele osób zarzuca także Geldofowi, że zamiast prosić o nagranie amerykańskich i europejskich celebrytów, powinien był zaangażować afrykańskich muzyków i dać im szansę przedstawienia swojego stanowiska.
Jak się okazuje, jeszcze przed publikacją Do They Know It’s Christmas 2 powstał utwór Africa Stop Ebola. Nagrany został przez afrykańskich muzyków, takich jak Tiken Jah Fakoly, Sekou Kouyate, Kandia Kora z Gwinei oraz Didier Awadi z Senegalu. Według twórców piosenki, światowe media zupełnie ignorują historie zachorowań na ebolę w Afryce, które mają pozytywne zakończenie. Dlatego tekst Africa Stop Ebola przepełniony jest nadzieją. Opowiada o „niewidzialnym wrogu“, którego da się pokonać, o zaufaniu lekarzom i o walce ze stygmatyzacją ofiar eboli. Mówi także o tym, jak walczyć z chorobą. Piosenka śpiewana jest po francusku oraz w językach afrykańskich, aby dotarła do jak największej liczby słuchaczy. Dochód ze sprzedaży utworu przekazany zostanie na organizację Doctors Without Borders.
Karolina Drejerska