Afera futbolowa

afryka.org Czytelnia Blog Mamadou Diouf Afera futbolowa

Sahara nie jest tak straszna jak smok wawelski, skoro wieści znad jeziora Wolta w Ghanie przeleciały nad Burkiną Faso, Mali i algierskimi oazami, aby dotrzeć nad Wisłę.  O co tu chodzi? Jestem fanem  najpopularniejszego sportu na świecie, czyli piłki nożnej. Każdy kibic wie, że afer w piłkarskim świecie było ostatnio wiele, także w samej Europie. Nasza polska ekstraliga miała swoją aferę futbolową, włoska Serie A też…. 

Nawet afro-optymiści (należę do nich) wiedzą, że rekordy Afryki rzadko trafiają (pomijam powszechne wiadomosci, jak …choroby, konflikty) do księgi Guinnessa. Jednak to co działo się ostatnio w Ghanie zasługuje na uwagę wydawców słynnej księgi rekordów. Niedawno czytałem o pewnym  piłkarskim wydarzeniu… 

Ostra walka o wejście do pierwszej ligi zakonczyła się wynikami …raczej z  innych dyscyplin.  Przed ostatnią kolejką drugiej ligii (zonal national Middle League) okazało się, że dwa zespoły miały w tabeli tyle samo punktów. Na ostatniej prostej walczono bezpardonowo na boiskach, dlatego, że w pierwszej lidze czekało tylko jedno miejsce.

Niania FC (Akra), którego prezesem jest słynny Abedi Pele (trzykrotnie złota piłka Afryki, Olympique Marseille) pokonała  zespół Okwahu United: 31:0! Tak trzydzieści jeden do zera. W tym samym czasie konkurent  zespól Great Mariners wygrał z Tudu Mighty Jets: 29:0 .Dwadzieścia dziewięć do zera! Podobno do przerwy było na obu boiskach po 1-0. Mecze odbyły się 28 marca br. Nie byłoby tak wysokich wygranych gdyby nie…

Związkowi  piłki nożnej Ghany (GFA) nie było do śmiechu.  Padły (jak grom z gorącego nieba) wyroki. Akurat  13 kwietnia (był to chyba piątek!). Cała czwórka została ukarana i zdegradowana  do trzeciej ligii. Dodatkowo zapłacą po 20 tysięcy dolarów.

Mamadou

 Dokument bez tytułu