Żądajcie bezpiecznego seksu – nawołuje Pierwsza Dama Zambii

afryka.org Wiadomości Żądajcie bezpiecznego seksu – nawołuje Pierwsza Dama Zambii

Maureen Mwanawasa, żona Prezydenta Zambii zachęca kobiety, aby twardo wymagały bezpiecznego seksu od swoich partnerów, a nie, jak dotąd, tylko negocjowały bardziej odpowiedzialne zachowania w sypialni. Pierwsza Dama, rozdając prezerwatywy na Targu Miejskim w Lusace, zainicjowała kampanię edukacyjną promującą prezerwatywy dla kobiet.

Nie uważam, że kobiety powinny zależeć od łaski mężczyzn i negocjować bezpieczny seks – one powinny go żądać!” – powiedziała Maureen Mwanawasa mieszkańcom Lusaki zgromadzonym na Targu.

Ulepszone prezerwatywy dla kobiet są długo oczekiwaną nowością na zambijskim rynku – w tym kraju, tak jak w całej subsaharyjskiej Afryce, kobiety są najbardziej dotknięte epidemią HIV/AIDS. Kampania wspierana przez Pierwsza Damę, koncentruje się na promowaniu bezpiecznych zachowań seksualnych, które mogą być w pełni kontrolowane przez kobiety.

UNAIDS oraz Światowa Organizacja Zdrowia szacują, że w Zambii 17% osób pomiędzy 15 a 49 rokiem życia, żyje z HIV/AIDS. Spośród tych milionów dorosłych, 57% stanowią kobiety. Co istotne, wśród młodych kobiet w wieku 15-19 lat, prawdopodobieństwo, że są zarażone HIV jest sześć razy wyższe, niż w grupie mężczyzn w tym samym wieku.

Jednym z powodów tak dramatycznej statystyki jest nierówność płci. Kobiety w Zambii są na co dzień ofiarami dyskryminacji w różnych dziedzinach życia, również w zakresie zachowań seksualnych. Dlatego takie rozwiązania jak prezerwatywy dla kobiet, mogą pomóc im w samodzielnej walce o bezpieczny seks.

(maru)

 Dokument bez tytułu