Rządowy dziennik Le Soleil a także gorliwa prywatna prasa lubią tytułować glowę państwa : „Son Excellence Maître Abdoulaye WADE, Président de la République – Jego Ekselencja, Mecenas Abdoulaye WADE, Prezydent Republiki”. Czasem mam wrażenie, że to grioci piszą artykuły o prezydencie Senegalu, że dziennikarz tłumaczy tylko z języka wolof na francuski… że żyjemy w królestwie a nie republice! Kim jest obecny prezydent Senegalu?
Urodził się 1926 roku w Kébémer, ale jego akt urodzenia spisano w Saint Louis (to miasto należał, obok Goree, Dakar i Rufisque do czterech Komun, których mieszkańcy mieli francuskie obywatelstwo)”. Wade ma dwóch braci i trzy siostry. Ojciec jego jest kombatantem wojny 1914-18. Po maturze w szkole William Ponty, jedzie do Francji na studia. W latach 1952-59 studiuje w Grenoble ekonomię, matematykę, psychologię, nauki polityczne. Po doktoracie w zakresie prawa i habilitacji w naukach ekonomicznych Uniwersytetu w Grenoble, praktykuje krótko jako adwokat we Francji. Wraca do Senegalu i wykłada na uniwersytecie w Dakarze
Wade założył pierwszą partię opozycyjną w Afryce: Patia Demokratyczna Senegalu-PDS o zabarwieniu liberalnym. Był rok 1974 a ówczesny prezydent zakończył erę monopartyzmu. Cztery lata póżniej Abdoulaye zdobywa poselski mandat. Kandydował do wyborów prezydenckich w 1978 roku (przeciwko L. S. Senghorowi), później w latach 1983, 1988 i 1993 (przeciwko Abdou Diouf). Bez powodzenia.
Jego kariera polityczna nie była trudna. Gdy w 1988 przegrał wybory z Dioufem, trafił następnego dnia do więzienia. W 1991 wchodzi jednak do rządu jako minister stanu. Scenariusz powtarza się w 1995. Tym, którzy mu to wytykają odpowiada: „czasem warto iśc na kompromis z partią rządzącą, by szukać demokratycznych rozwiązań”.
W październiku 1999, po rocznej nieobecności w kraju, Wade wraca. Powitano go triumfalnie w Dakarze a także w innych miastach. Hasło Sopi – zmiana (w języku wolof) staje się ważnym sloganem. Koalicja Alternance buduje się właśnie wokół niego. Dzięki totalnej mobilizacji (młodzieży) Wade wygrywa wybory roku 2000. Czekał 26 lat. Miał już 74 lata. Dlatego rodacy nazywają go pieszczotliwie Gorgui- staruszek, albo Paa bi- ojciec.
Laye jest jednym z głównych promotorów NEPAD – nowego partnerstwa na rzecz rozwoju Afryki. Ten panafrykański projekt ma na celu wprowadzenie Afryki do światowego handlu, co pozwoli skończyć z zagraniczną pomocą. Wade uważa, że „ paradoks polega na tym, że chcemy budować Unię Afrykańską, likwidować granicy, ale jak tylko gdzies pojawa się ropa, niektórzy kurczowo trzymają się tych granic. Trzeba dać sąsiadom pozwolenia na wydobycie ropy, diamentów… skoro daje się Francuzom, Anglikom i Amerykanom”. A propos NEPADU prezydent jest rozczarowany: „Dziś wydatki szacuje się na 15 miliardów dolarów a przecież nie zbudowano nawet kilometra drogi, ani szpitali, wszystko poszło na funkcjonowanie partnerstwa”.
Rodzina Wade to francuska żona Viviane Vert, którą poznał podczas studiów (ślub w 1963 roku), syn Karim i córka Sindiely. Sindiely jest bardziej znana jako specjalna doradczyni ojca-prezydenta. Brała udział w rajdzie Paryż-Dakar 2005, jako pilot samochodowy. Karim był szefem prestiżowego komitetu organizującego obrady tegorocznej OCI – Światowej Konferencji Islamu. Ulica plotkuje, że prezydent przygotowuje miejsce synowi… A sam Abdoulaye Wade jest honorowym obywatelem Lyonu i doctorem honori causa Uniwersytetu tego miasta od 2005 roku. Jest także kawalerem francuskiej Legii Honorowej.
W 2001 roku, nowa konstytucja skróciła kadencję prezydencką do 5 lat (mandat trwał 7). W ostatnich wyborach (25 lutego 2007) Laye zdobył prawie 56% głosów już w pierwszej turze. Dlatego dziś Senegalem rządzi 82-latek.
Mamadou