A vida e bela, czyli życie jest piękne!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej A vida e bela, czyli życie jest piękne!

Każdego dnia bardzo wiele osób chce zdobyć przywileje społeczne, finansowe i zawodowe, mimo tego, że nie zaspokajają całkowicie naszych oczekiwań. Jesteśmy w tym momencie, kiedy poszukiwanie lepszej jakości życia zajmuje coraz więcej czasu.

Każdego ranka są Ci dane dwadzieścia cztery godziny złota. Są jedną z niewielu rzeczy na tym świecie, od których nie trzeba płacić podatków. Gdybyś miał wszystkie pieniądze świata nie mógłbyś kupić ani jednej godziny więcej. Co zrobisz z tak cennym skarbem? Pamiętaj, że musisz go wykorzystać, gdyż jest ofiarowany Ci tylko jeden raz. Jeśli je stracisz, nie będziesz mógł ich odzyskać. Więc używaj i bądź szczęśliwy.

Marnujemy życie w poszukiwaniu szczęścia. Szukając ukrytego skarbu. I tak, jedni uciekają z domu, aby być szczęśliwymi, inni uciekają do domu, aby też nimi być. Jedni biorą ślub z nadzieją na szczęśliwe życie. Inni się rozwodzą, aby zaznać szczęścia. Dla jednych sposobem na szczęście jest samotne życie, a dla innych ogromna rodzina. Jedni chcą prowadzić własne interesy i być szefem samym sobie, a inni wolą być zwykłymi pracownikami, którzy mają zagwarantowaną pensję pod koniec miesiąca i to im wystarcza do szczęścia.

To niekończące się poszukiwanie. Zmarnowane lata. Księżyc nigdy nie jest w zasięgu ręki. Owoc nigdy nie jest dostatecznie dojrzały. Uczucia, którymi jesteśmy obdarzani nigdy nie są wystarczające. Ale zawsze jest lepszy sposób na życie. W momencie, w którym decydujemy się na bycie szczęśliwymi, nasze poszukiwania szczęścia dobiegają końca.

Musimy zrozumieć, że szczęście to nie wartości materialne, nowy dom czy nowy samochód. Szczęście nigdy nie jest na sprzedaż. Kiedy nie możemy odnaleźć satysfakcji w samym sobie, próżne jest poszukiwanie jej na zewnątrz. Zawsze, kiedy polegamy na czynnikach zewnętrznych i wierzymy, że to one uczynią nas szczęśliwymi, jesteśmy skazani na rozczarowanie. Szczęścia nie można odnaleźć na zewnątrz.

Na szczęście składa się nasza satysfakcja z tego, co mamy i czego nie mamy. Niewiele rzeczy jest potrzebnych, aby uczynić mądrego człowieka szczęśliwym, a jednocześnie żadna fortuna nie jest w stanie zaspokoić nonkonformisty. Potrzeby każdego z nas są niewielkie. Jeśli tylko mamy co robić, mamy kogo kochać, mamy na co czekać, będziemy szczęśliwi. Jesteśmy pewni, że jedyne źródło szczęścia jest w nas samych i musi być ono rozdzielone. Należy dzielić nasze radości i rozprzestrzeniać je jak perfumy na innych. Zawsze jakieś krople spadną na nas samych. Jeśli pada deszcz, bądź szczęśliwy, że nawadnia pola, myje drogi i oczyszcza powietrze. Jeśli świeci słońce, korzystaj z ciepła. Jeśli masz kwiaty w swoim ogrodzie, ciesz się ich zapachem. Jeśli wszystko jest suche, wykorzystaj ten moment na sadzenie nasion i czekaj aż wyrosną kwiaty.

Człowiek może być szczęśliwym, jeśli wybierze bycie autentycznym i stanie się indywidualnością. Indywidualność oczywiście nie istnieje, musi zostać stworzona. Tylko indywisualność może być szczęśliwa. Szczęście nie może wynikać z farta, przeznaczenia, dziedzictwa genetycznego czy społecznego, ani nie może być w żaden inny sposób zdeterminowane. Szczęście musi być zdobyte. Człowiek zdobywający szczęście uczy się akceptować i wyrażać swoje marzenia i uczucia, przekształcać je we właściwą wolę, która to odpowiada za tworzenie jego projektów życiowych i ich realizację. Nie czuj się mniej szczęśliwym, bo mniej posiadasz, bo nie masz predyspozycji, bo nie masz lokaja, bo pracujesz w szpitalu, gdzie nie możesz się leczyć. Mówię Ci, nie czyni człowieka szlachetnym to, że jest lepszym od innych. Prawdziwa szlachetność rodzi się wtedy, kiedy jesteśmy lepszymi od tego, kim byliśmy wcześniej.

Aby być szczęśliwym, konieczne jest aby nie postradać zmysłów. Odkryć, co jest wolnością i uwolnić się. Przywłaszczyć sobie prawo zrealizowania się jako indywidualność. Zaakceptować, że wszystko w życiu jest relatywne i przejściowe, że jest się samemu na świecie i realizując własne marzenia i projekty można liczyć tylko na samego siebie.

Odnaleźć się, poznać się i określić się. Stać się odpowiedzialnym poprzez dokonywanie właściwych wyborów. Rozwinąć zdolność udzielania kreatywnych i odważnych odpowiedzi wyrażając swoje uczucia i realizując swoje pragnienia. Zdobyć wewnętrzną pewność poprzez ćwiczenia własnej woli, ochoty i projektów. Stać się niezależnym: samemu dokonywać swoich wyborów, ponosić ryzyko, poznać cierpienie związane z popełnianymi błędami oraz smak zwycięstw. Zobacz, że ktoś mówi Ci „tak” tylko dlatego, że wcześniej komuś innemu powiedział „nie”. Twoje „tak” zależy od cudzego „nie”. Mów „nie” zawsze wtedy kiedy jest to konieczne.

Czasami chcemy być mili i mówimy „tak”, ale w końcu tylko sami sobie szkodzimy. Nie trać czasu, nie cierp z powodu miłości i nie obdarowuj kogoś drogiego wielką miłością, jeśli on/ona nie czuje tego samego. Twoje nieszczęście nie może implikować nieszczęścia innych, nie więź się w tym związku, puść osobę kochaną, pozwól jej być szczęśliwą. Nie myl miłości z szałem posiadania, które powoduje najgorsze cierpienia. Ponieważ, wbrew powszechnie panującej opinii, miłość nie powoduje cierpienia. Chęć posiadania, w przeciwieństwie do miłości, powoduje cierpienie.

Wiem, w ten sposób można poznać tego który kocha naprawdę, gdyż nie powoduje on cierpienia drugiej osoby. Więc miłość nie może być ślepa. Bo być ślepym to przede wszystkim cierpieć, a cierpiąca miłość nie ma sensu, mimo że, Twoje niepowodzenie nie musi oznaczać „kropki” (.) lecz „znak zapytania” (?). Ponieważ ból posiada wielką moc edukacyjną: czyni nas lepszymi, bardziej miłosiernymi, bardziej zdolnymi aby słuchać swego wnętrza i przekonać się, że życie nie jest rozrywką, lecz obowiązkiem. Wychowywać się, tworzyć i wznosić się jako indywidualność, realizować się i być szczęśliwym!

Szczęście to stan ducha. Łatwo o tym mówić, ale trudniej żyć. Szczęście nie zwalnia nas z problemów i cierpienia. Ilu cierpi, aby nadać rangę ważności temu, co wcale nie jest ważne. Szczęście to uwolnienie serca i umysłu od wagi zazdrości, urazy, gniewu, bólu i nienawiści. To odkrywanie ego. To traktować ciało z wstrzemięźliwością. To żywić umysł kulturą i duszę cnotą. Być szczęśliwym to wszystko rytuał.

Żyć jest łatwo. To my wszystko komplikujemy. Ludzie tracą zdrowie, aby zarabiać pieniądze, a później tracą pieniądze, aby je odzyskać. Myśląc o przyszłości, zapominają o teraźniejszości, w taki sposób, że w rezultacie nie żyją ani w teraźniejszości ani w przyszłości. Żyją jakby nigdy nie mieli umrzeć i umierają jakby nigdy nie żyli… sztuka życia to nie egzystować, ale żyć.

Życie jest piękne – zawsze to mówię, nie warto go marnować! Mówię Ci.

A vida e bela!

Pedro

 Dokument bez tytułu