A to ci rajza! Z leguralnym warszawiakiem z Afryki!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej A to ci rajza! Z leguralnym warszawiakiem z Afryki!

Warszawa da się lubić . Przekonał się o tym pewien przybysz z Afryki. Zresztą miłością zapałał nie tylko do miasta, ale i do jednej z warszawianek, Apolonii Karaluch. A działo się to jeszcze w ubiegłym stuleciu. Jednak zacznijmy naszą opowieść od początku. W miejscu, gdzie znajduje się źródło tej niezwykłej historii. W café „Pod Minogą”! Zapraszamy na wędrówkę śladami jednego z bohaterów „Wiecha”, leguralnego warszawiaka z Afryki, Jumbo.

„Wiech” jest moim ulubionym pisarzem – mówi Paweł Średziński z Fundacji „Afryka Inaczej”, pomysłodawca ścieżki „Śladami bohaterów Wiecha”. – Kiedy w ubiegłym roku trafiliśmy na ślad nieznanych dotąd historii Afrykanów mieszkających w stolicy, postanowiliśmy ocalić od zapomnienia postać Jumbo. Chociaż Jumbo był postacią wymyśloną przez Stefana Wiecheckiego, to najprawdopodobniej jego prototypami było kilku Afrykanów mieszkających przed wojną w stolicy. To z afrykańskiej pasji i miłości do “Wiecha” powstał pomysł upamiętnienia Homera warszawskiej ulicy i “czarnego faceta z Afryki”.

Tak powstała ścieżka, która została opisana w specjalnym przewodniku wydanym przez Fundację „Afryka Inaczej” oraz w specjalnym serwisie internetowym dostępnym na fundacyjnej stronie. Odbył się też już jeden spacer śladami „Wiecha”. Fundacja planuje kolejne i chce uczynić ze ścieżki jedną z wielokulturowych atrakcji stolicy.

Warszawa ma ciekawą historię. Pomimo trudnych wojennych i powojennych dziejów, warto o niej pamiętać i utrwalać. W drukowanej i internetowej wersji ścieżki zostały wykorzystane najnowsze technologie, w tym kody kreskowe QR, umożliwiające nawigację za pośrednictwem smartfonów.

24 września „Afryka Inaczej” zorganizowała happening „Afro-warszawska Kapela Podwórkowa”. Ścieżka jest kontynuacją naszych działań na rzecz edukacji kulturalnej i inicjowania dialogu między warszawiakami z różnych stron Polski i świata – dodaje Średziński.

Zapraszamy wszystkich na rajzę śladami Jumbo – zachęca Mamadou Diouf z Fundacji „Afryka Inaczej”.Osoby zainteresowane spacerami proszone są o kontakt z Fundacją. Przyjmujemy już zapisy na warsztaty w sezonie kwiecień i maj przyszłego roku.

Pobierz przewodnik śladami “Wiecha”!

Zobacz multimedialną ścieżkę śladami bohaterów “Wiecha”!

Obejrzyj zdjęcia z występu Afro-warszawskiej Kapeli!

Uwaga! Już w listopadzie Grupa Teatralna Warszawiaki wystawi “Cafe Pod Minogą”. Więcej informacji na www.warszawiaki.waw.pl!

Ścieżka śladami bohaterów Wiecha powstała dzięki wsparciu m. st. Warszawy.

 Dokument bez tytułu