A jednak!

afryka.org Kultura Muzyka A jednak!

Namibia zaczyna wkraczać na rynek RPA. Tamtejsze kwaito zyskuje coraz mocniejszą pozycję na kontynencie, co nie uszło bez echa w kraju twórców tego gatunku.

Jeszcze niedawno trudno było sobie wyobrazić kooperację artystów namibijskich z południowoafrykańskimi. Dzieliła ich przede wszystkim ogromna różnica jakościowa. Podczas gdy w RPA zaczęto już mixowanie kwaito z house, Namibia wciąż cieszyła się dość prostymi i po prostu obytymi rytmami. Rzeczywistości nie potwierdzały jednak rozdania nagród. Te najczęściej przyznawane były namibijskim artystom kwaito. Channel O Awards dostał otrzymali Gazza oraz The Dogg.

Powyższe sukcesy najwyraźniej zmusiły południowoafrykańskich twórców do nawiązania współpracy. Fani nie byli zadowoleni, bo wcześniej można było przeczytac bardzo dużo negatywnych komentarzy. Namibijczycy śmiali się z sąsiadów, że to oni teraz tworzą najlepsze kwaito, na co fani z RPA odpowiadali, że to przecież niemożliwe, bo dobre kwaito może powstać tylko i wyłącznie w Południowej Afryce.

Bleksem, DJ Cleo oraz Gazza postanowili stworzyć coś razem i trzeba przyznać, że wyszło im to znakomicie. Utwór „Passop” nawiązuje do klimatu ulicy. Świadczy o tym chociażby teledysk kręcony w Soweto.

Krótko o twórcach

DJ Cleo – według mnie bezapelacyjnie najlepszy DJ w RPA. Trudni się muzyką house, choć od zawsze pozostawał w bliskim kontakcie z kwaito. Tworzył piosenki dla m.in. Brickza, który później odpłacił mu publicznym „dissem”na rozdaniu South Africa Music Awards. Ostatnim jego sukcesem jest rewelacyjny krążek E’skhaleni Unit 5. Na czerwiec planowany jest kolejny album.

Bleksem – kolejny po Mzekezeke zamaskowany artysta. Wypromował go DJ Cleo i początkowo myślano, że to właśnie on ukrywa się w kominiarce. Charakterystyczny image póki co daje średnie wyniki. Bleksem jest znany i rozpoznawalny, ale do do statusu wielkiej gwazdy jeszcze mu daleko.
W zeszłym roku wydał debiutancki krążek o nazwie „Skepsel”

Gazza – największa gwiazda namibijskiego kwaito. Pomimo wielkiej sławy, pozostał zwykłym człowiekiem i dlatego jest w swoim kraju szalenie ceniony. Stara się nieco mieszac kwaito z hip-hopem. Zależy mu na przekazie, który dzięki większej ilości słów, może nadać swoim piosenkom. Jego wielkim hitem był utwór „Mokasie”. Świetny teledysk i tekst. Wszystko w formie przestrogi dla młodych, którzy wybierają narkotyki i bezprawie, zamiast pilnie się uczyć.

Jak wyszedł efekt współpracy? Zobaczcie sami:

Mb

 Dokument bez tytułu