A jednak handlowali złotem

afryka.org Wiadomości A jednak handlowali złotem

Potwierdziły się zarzuty przeciwko pakistańskim żołnierzom sił pokojowych ONZ, którzy pełnili służbę w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Dochodzenie prowadzone przez Narody Zjednoczone dowiodło, że Pakistańczycy byli zamieszani w nielegalny handel złotem.

Pakistańscy żołnierze mieli sprzedawać broń za złoto w latach 2005-2006. Ich „partnerem handlowym” były lokalne milicje, które w ramach pełnionej służby Pakistańczycy mieli… rozbrajać. Zamiast tego zaczęli handlować z rebeliantami z północno-wschodniej części DRK. Najpierw odebrali im broń, a potem wymieniali ją na złoty kruszec.

Zakończone właśnie śledztwo potwierdziło, że żołnierze z Pakistanu byli zamieszani w handel złotem. Jednak prowadzący dochodzenie nie znaleźli żadnych dowodów na to, że Pakistańczycy dokonywali wymiany broni na złoto. Co innego twierdzą naoczni świadkowie.

To nie pierwszy ze skandali z udziałem “błękitnych hełmów”. Dyscyplina nie należy do najmocniejszych stron sił pokojowych ONZ, a szczególnie Pakistańczyków. Podobno cała sprawa ma być wyciszona, z uwagi na to, że Pakistan wysyła największe kontyngenty wojsk na misje pokojowe.

(lumi)

 Dokument bez tytułu