94-letnia Austriaczka ratuje święte miejsce ludu Yoruba i zostaje kapłanką ich religii

afryka.org Bez kategorii 94-letnia Austriaczka ratuje święte miejsce ludu Yoruba i zostaje kapłanką ich religii

Fascynująca historia: 94-letnia Austriaczka, pani Susanne Wenger, ratuje święte miejsce ludu Yoruba w miejscowości Osogbo, leżącej w Nigerii, w stanie Osun. Wskrzesza także starą wiarę w rodzimych bogów tego narodu, w szczególności w Osun – boginię rzek ( w artykule blędnie nazwaną bogiem rzek), od której imienia pochodzi nazwa stanu, zamieszkałego głównie przez lud Yoruba. Dodatkowo, zostaje kapłanką tej religii i jest nią od wielu lat.

 

Pani Wenger jest uważana za pionierkę tego, co robi; nie zdarzyło się wcześniej, aby Europejczycy ratowali lokalne ultury i odtwarzali dawne wierzenia Afryki – raczej, niestety, niszczyli. Pani Wenger uznała, że należy oddać cześć starym Bogom i przywrócić należne Im miejsce w kulturze i sferze sacrum.

Bogowie ludu Yoruba są nazywani Orishami; główni Orishe to m.in. Yemaja (Bogini-Matka), Chango (bóg piorunów, nieba, ognia, męskiej seksualności i siły), Oya (bogini wiatru, nagłych zmian, huraganów i bram Podziemia), Osun lub Oshun (bogini rzek, seksualności i płodności kobiecej, piękna i sztuki), Erinle (bóg medycyny i uzdrawiania) czy Ogun (bóg żelaza, pracy, wojny, polityki, stali i przemysłu). Postacią przeciwną bogom, pełniącą rolę demoniczną i zsyłającą choroby oraz inne nieszczęścia jest natomiast Babalu Aye. Wierzenia ludu Yoruba stanowią także kanwę dla synkretycznej religii politeistycznej znanej jako Santeria. Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Orisha (wikipedia, wolna encyklopedia).

O pani Wenger piszą także tutaj;

http://www.yorubareligion.org/_con/_rubric/index.php?rubric=priest%27s+Profile&nr=262#262

J.W. Książę  Babalawo Adigun Olosun jest kapłanem religii ludu Yoruba i wychowankiem p. Wenger.

 

 

 

 

 Dokument bez tytułu