9. Planete+ Doc Film: “Z wizytą u innego”

afryka.org Kultura Film 9. Planete+ Doc Film: „Z wizytą u innego”

Mursi to lud pasterski żyjący w południowej Etiopii. Jego cechą charakterystyczną są szokujące z europejskiego punktu widzenia ozdoby twarzy.

Kobietom w wieku 15 lat odcina się częściowo dolną wargę (robi to zawsze inna kobieta), następnie za pomocą kawałka drewna rozpycha się ranę tak, by zmieścił się w niej ozdobny talerz. Ta przykuwająca uwagę, niezwykle efektowna, biżuteria przyciąga od kilku lat rzesze turystów na tereny zamieszkane przez Mursi.

Miasto Jinka – stolica regionu, przyjmuje ich kilkuset tygodniowo. Wzmożony ruch sprawia, że samoloty do kołowania wykorzystują czasem… ulice miasteczka. Najazd turystów to dla Mursi z jednej strony doskonała okazja do zarobku, a z drugiej zagłada ich unikalnej kultury. Każde ze zdjęć jest precyzyjnie wycenione – gdy w kadrze pojawi się na przykład dziecko, cena automatycznie wzrasta. Mursi – dumni i wyniośli pasterze – błyskawicznie przyswajają prawa podaży i popytu. Orientują się, że białym podobają się krzykliwe stroje, więc nakładają na ciała coraz więcej farby, układającej się w „egzotyczne” wzory. Na potrzeby turystów wymyślają nowe nakrycia głowy i rytualne stroje.

Framing the Other – TRAILER from I CAMERA YOU on Vimeo.

Z wizytą u innego

(Framing the Other)

Reżyseria/Directed by: Ilja Kok, Willem Timmers

Zdjęcia/Cinematography by: Yidnekachew Shumete           

Producenci/Producers: Ilja Kok, Willem Timmers

Produkcja/Production: CAMERA YOU productions

Holandia, Etiopia/the Netherlands, Ethiopia 2011

25 min

Wybrane nagrody i festiwale /Selected festivals and awards:  2011 – IDFA/International Documentary Film Festival Amsterdam

Zobacz stronę festiwalu Planete+Doc Film: www.planetedocff.pl

 Dokument bez tytułu