9. Planete+ Doc Film Festival: “Sprawiedliwość na sprzedaż”

afryka.org Kultura Film 9. Planete+ Doc Film Festival: „Sprawiedliwość na sprzedaż”

 „System sądowniczy utracił sens. Brak w nim sprawiedliwości. Obawiam się, w jakim społeczeństwie będą żyły nasze dzieci” – twierdzi kongijska prawniczka Claudine Tsongo. Opowiada ona o próbie dojścia do prawdy w sprawie o gwałt. W jej wyniku podejrzany stał się ofiarą niesprawnego i skorumpowanego systemu sprawiedliwości. Bez żadnego dowodu został skazany i ma do odsiedzenia długi wyrok.

Tsongo uważa, że powodem takiej sytuacji jest korupcja. Jako bohaterka filmu, próbuje pomóc skazanemu i znaleźć ścieżkę do sprawiedliwości, która biegnie przez meandry skomplikowanego systemu.

W filmie widzimy również rozprawę sądową – surrealistyczną scenę, przypominającą bardziej rytuał niż dyskusję nad faktami. Przydzielony z urzędu adwokat uważa, że sprawa przypomina napisany przez kogoś scenariusz. Cenne okazuje się pokazanie w filmie jak system sądowniczy w Kongo mija się ze swoim powołaniem, działając częściowo pod naciskiem organizacji pozarządowych. Organizacje te otrzymują fundusze na walkę z gwałtami, które są częstym zjawiskiem w zdeprawowanym długą wojną domową kraju. Jednak ta presja powoduje przekłamania i jest powodem do nadużyć.

Tsongo udaje się w efekcie „otworzyć” prokuratora, jak również jego kolegę – sędziego rozprawy. Dzięki temu udaje się choć częściowo naprawić to, co zepsuł sąd.

Sprawiedliwość na sprzedaż (Justice for Sale)
Reżyseria: Femke van Velzen, Ilse van Velzen
Holandia, 90 min
Wybrane festiwale i nagrody:
2011 – IDFA/International Documentary Festival Amsterdam, 2011 – Hot Docs, Toronto, 2012 – Doc Aviv

Film będzie można obejrzeć na 9. Planete+ Doc Film Festival. Strona festiwalu www.planetedocff.pl

 Dokument bez tytułu