9. Planete+ Doc Film Festival: “Biali ludzie”

afryka.org Kultura Film 9. Planete+ Doc Film Festival: „Biali ludzie”

W Tanzanii, w okolicach Jeziora Wiktorii, w regionach Mwanza, Shinyanga i Mara, od kilku lat dochodzi do brutalnych zabójstw na albinosach. Ci białoskórzy Afrykanie w dzień muszą szukać schronienia przed słońcem, nocą – przed czyhającymi na ich życie handlarzami organów.

Akty przemocy nie mają jedynie podłoża dyskryminacyjnego, ale stoją za nimi powody ekonomiczne. Od pewnego czasu rozpowszechniane są wieści o magicznych właściwościach albinosów, które napędzają koniunkturę i windują ceny na magiczne eliksiry, sporządzane przez lokalnych szamanów z ich ciała. Za tymi zabójstwami kryje się dobrze zorganizowany biznes.

Utrzymany w czarno-białej kolorystyce film pokazuje, jak wygląda życie białoskórych Afrykanów. Od dziecka narażeni na rozpad rodziny (narodziny dziecka albinosa to wedle lokalnych wierzeń rodzaj przekleństwa), wrogie przesądy i agresję otoczenia, obciążeni dużą skłonnością do chorób skóry, z nikłymi szansami na pracę, czy założenie rodziny (jeden z bohaterów filmu, opowiada, że zerwał z dziewczyną, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo), zostali teraz dodatkowo skazani na konieczność życia w ukryciu. W jednym z najbiedniejszych regionów świata, możliwość zarobienia na czyjejś śmierci jest bowiem wyjątkowo kuszącą perspektywą.

Biali ludzie (White Men)
Reżyseria: Alessandro Baltera, Matteo Tortone
Zdjęcia: Matteo Tortone
Włochy 2011, 65 min

Wybrane nagrody i festiwale:  2011 – Festival dei Popoli, 2011 – MFF Ankara/ Ankara IFF, 2012 – PLANETE+ DOC FF, premiera europejska

Film będzie można obejrzeć na 9. Planete+ Doc Film Festival, w dniach 19, o godz. 22 w Kinotece i 20 maja, o godz. 15.30 w Lunie. Projekcji będzie towarzyszyć spotkanie z twórcami filmu, prowadzone przez Pawła Średzińskiego z Fundacji “Afryka Inaczej”.

 Dokument bez tytułu