9. Planete+ Doc Film: “Ambasador”

afryka.org Kultura Film 9. Planete+ Doc Film: „Ambasador”

W dniach 11-20 maja odbędzie się po raz dziewiąty Planete+ Doc Film Festival. Stało się już tradycją tego największego festiwalu filmów dokumentalnych w naszej części Europy, że wśród prezentowanych obrazów, wiele dotyczy Afryki.Prezentację tegorocznych filmów rozpoczynamy od “Ambasadora”.

Duński dziennikarz i satyryk Mads Brügger wyrusza w podróż do serca Afryki, aby pokazać przerażające oblicze głębokiej korupcji. Udaje przedziwnego, enigmatycznego i zdeprawowanego dyplomatę z Zachodu, który wygląda jak Henry Stanley i Karl Lagerfeld w jednym. Niedawno kupił na czarnym rynku paszport dyplomatyczny i został konsulem Liberii w Republice Środkowoafrykańskiej. Z cygarem w ręku i lśniącymi skórzanymi butami, gra prężnie działającego, bogatego biznesmena, który przyjeżdża do środkowej Afryki, aby robić interesy. Oficjalnie ma zamiar wybudować w Afryce fabrykę zapałek, w której chce zatrudnić Pigmejów, obdarzonych – jak twierdzą miejscowi – „czarodziejską mocą ognia”. W rzeczywistości planuje jednak spotkanie z handlarzem diamentami, który ma mu pomóc w ich zakupie.

Pomimo ostrzeżeń o grożącej śmierci, fałszywy ambasador nie ujawnia prawdziwego oblicza i nadal udaje dyplomatycznego magnata. Jednak nieprawdziwa misja okazuje się trudniejsza niż myślał…

„Ambasador” jest ciekawym przykładem dokumentalno-dziennikarskiego podejścia do filmu. Budżet tej, utrzymanej na pograniczu różnych gatunków filmowych, prowokacyjnej, na wpół śmiesznej, na wpół przerażającej, tragikomedii o przedziwnym i groteskowym świecie afrykańskiej dyplomacji, a także jej ukrytych, negatywnych kontekstach, wyniósł milion euro. Dla wielu pokazanych w „Ambasadorze” postaci film miał fatalne prawne konsekwencje.  

Ambasador

(Ambassadøren aka The Ambassador)

Reżyseria /Directed by: Mads Brügger
Zdjęcia/Cinematography by:  Johan Stahl Winthereik

Producenci /Producers: Peter Engel, Carsten Holst

Produkcja/Production: Zentropa

Dania/Denmark  2011

93 min

Wybrane nagrody i festiwale /Selected festivals and awards: 2011 – IDFA , film otwarcia /International Documentary Festival Amsterdam, Opening night’s film, 2012 – FF Sundance/Sundance FF.

 Dokument bez tytułu