9. Afrykamera!

afryka.org Kultura Film 9. Afrykamera!

Podczas tegorocznej AfryKamery odbędzie się specjalny pokaz nominowanego do Oscara i Złotych Globów filmu “Mandela: Długa droga do wolności” w reżyserii Justina Chadwicka. Pokaz obrazu poświęconego zmarłemu w grudniu legendarnemu przywódcy Nelsonowi Mandeli pokryje się z 20. obchodami Dnia Wolności 27 kwietnia 2014 roku. To narodowe święto Republiki Południowej Afryki upamiętnia pierwsze demokratyczne wybory w tym kraju.

Ponadto pokażemy między innymi film „Połówka żółtego słońca” w reż. Biyi Bandele oraz znakomity blok dokumentów wśród, których znajdzie się jeden z najgorętszych HotDocs “Kryjówka diabła” (“Devil’s Lair”) w reżyserii Riaan’a Hendricksa (RPA).

W tym roku chcemy przybliżyć naszym odbiorcom Nigerię, jako jeden z 10 najszybciej rozwijających się krajów świata o prężnym przemyśle filmowym. Stąd w programie filmów oraz wydarzeń towarzyszących będziemy krążyć wokół kultury, kuchni i duchowości nigeryjczyków. Filmowo skupimy się na Nollywood – kontynentalnej potędze przemysłu kinowego. W ramach przeglądu pokażemy obrazy, które prezentują mniej znane oblicze tego, traktowanego często z pobłażaniem przez krytyków, nurtu.

 
PROGRAM FILMOWY – BLOKI FILMOWE
AFROSELEKTA – wyselekcjonowane najlepsze filmy z kontynentu w dwóch blokach: krótkich metraży i pełnych metraży.  W tym bloku znajdą się:

„Mandela: Long Walk to Freedom”, reż. Justin Chadwick, RPA, Wielka Brytania 2013

Niezwykła podróż przez życie Nelsona Mandeli od jego dzieciństwa w wiosce aż do wyborów na prezydenta Republiki Południowej Afryki. Film odkrywa nieznane dla większości świata oblicze Mandeli – miłośnika fantazyjnych samochodów, playboya i entuzjasty boksu, utalentowanego prawnika i bojownika o wolność.

„Coz Ov Moni II” reż.  Dir. King Lu, Ghana 2013

Druga część niekonwencjalnego kultowego już musicalu w wykonaniu hip hopowego składu: Fokn Bois. Artyści pochodzą z Ghany i uważani są za jednych z najbardziej rozpoznawalnych twórców z tego kraju. A wszystko to dzięki produkcji pierwszego musicalu w języku pidgin english „Coz ov Moni”, którym podbili serca widzów na całym świecie.

 
 
NOWE OBLICZE NOLLYWOODU, czyli filmy z NIGERII – specjalny blok filmów dotyczący nowej fali kina Nollywood. Pokażemy między innymi. „Połówkę żółtego słońca”, w reż. Biyi Bandele z udziałem Chiwetela Ejiofora („Zniewolony. 12 Years a Slave”).
TĘCZOWA AFRYKA – w tym bloku pokażemy głównie dokumenty poruszające problem LGBT w Afryce, temat niezwykle ważny. W programie między innymi „Królowe nocy w świecie gangów” ( “Glitterboys and Ganglands”), reż. Lauren Beukes z RPA.
 
 

AFROKIDS – projekcje dla dzieci oraz warsztaty animacji z dziećmi (praca na bazie afrykańskich baśni i mitów).

Afrykamera.pl

 Dokument bez tytułu