afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej „Under the Gun”

Republika Środkowoafrykańska jest niespokojna od ponad dekady – wojna domowa, napady uzbrojonych bojówek, porwania, przemoc i samowola wojska powodują, że życie w tym kraju jest ciężkie, nieprzewidywalne i niebezpieczne. Tysiące ludzi na co dzień muszą uciekać, aby chronić życie swoje i swoich bliskich. Żyją z dnia na dzień, w obozach w buszu, bez dostępu do podstawowych udogodnień. Codziennie słyszą strzały, widzą, jak palone są ich domy, gwałcone córki i zabijane dzieci.

Film zrealizowany przez redakcję IRIN, zatytułowany „Under the Gun” („Pod obstrzałem”) pokazuje codzienne życie zwykłych ludzi w RŚA, na które składają się napady kolejnych bojówek, niewiarygodna przemoc, porwania i życie w ciągłym strachu. Obecnie, pod wpływem terroru panującego w tym regionie, ponad 100 tysięcy mieszkańców RŚA żyje w tymczasowych obozach i kryjówkach w buszu. Ludzie są zbyt zastraszeni, aby wyjść i próbować wrócić do swoich wiosek. Drugie tyle żyje w obozach dla uchodźców w sąsiednich krajach, np. w Czadzie.

RŚA jest jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Obecnie na ponad 4-milionową populację pracuje tam 330 lekarzy, średnia życia wynosi 43 lata, a na tysiąc urodzonych dzieci, prawie 200 umiera przed ukończeniem 5 roku życia.

maru

 Dokument bez tytułu