„Przestańcie kraść nasze ryby”

afryka.org Wiadomości „Przestańcie kraść nasze ryby”

Katastrofalne skutki zbyt dużej ilości połowów prowadzonych przez europejskie statki nie dotykają tylko europejskich wód. Flota przynosząca zniszczenie wykorzystuje także akweny najbiedniejszych krajów świata- zagrażając ekosystemom i bezpieczeństwu żywnościowemu społeczności, pozbawiając miejscowych rybaków środków do życia. Dlatego właśnie prezentują swoje historie w Europie.

Co się dzieje w Afryce?

Lokalni, tradycyjni e łowiący muszą konkurować z największymi z europejskich trawlerów. W jeden dzień, te gigantyczne statki potrafią złowić tyle ryb, ile trzydzieści albo czterdzieści piróg przez rok. Potem zagraniczna flota rybna transportuje połowy do portów daleko od Afryki, zarabiając milion dolarów, podczas gdy nadmorska społeczność Afryki głoduje i staje się coraz biedniejsza.

Rynek ryb w Afryce dramatycznie zanika, a dla tamtejszych rybaków coraz trudniejsze staje się zapewnienie środków życia i wyżywienie rodzin. Najlepsze ryby lądują na talerzach Europejczyków, a reszta przerabiana jest na karmę dla zwierząt albo służy za przynętę. Jeden wielki trawler może przewieźć równowartość 15 milionów posiłków z mrożonych ryb do Europy, kiedy wielu mieszkańców Afryki głoduje, bo nie mają dostępu do ryb, które pływają w wodach przybrzeżnych ich krajów.

Wprowadzenie: Głosy Afryki

To historia, która koniecznie musi być rozpowszechniona. Dlatego zorganizowaliśmy African Voices Tour. Przedstawiając rybaków z: Wysp Zielonego Przylądka, Senegalu czy Mauretanii w Europie, dajemy im możliwość, żeby dzielili się doświadczeniami i uświadamiali jak zachodnie statki działają na wodach ich krajów-w ramach Wspólnej Polityki Rybołówstwa (CFP)-i jak to wpływa na życia ich i społeczności.

A my płacimy…

Co szokujące, jako podatnicy z krajów Unii Europejskiej, płacimy za tą niesprawiedliwość. W sumie Unia Europejska wydaje co roku 158 milionów euro z pieniędzy ich obywateli, aby zapewnić innym krajom dostęp do ich zasobów wodnych i bogactw, które się w nich znajdują. Sam sektor rybołówstwa płaci 33 miliony euro na opłaty zapewniające licencje na połów na akwenach innych krajów. Innymi słowy, europejscy podatnicy płacą więcej niż pół miliona euro na jeden statek rocznie, żeby prowadzić połowy na wodach innych krajów.

Dlaczego teraz?

Nasz czas jest kluczem: African Voices Tour w czasie gdy w ramach UE jest przeprowadzana reforma organizacji Wspólnej Polityki Rybołówstwa(CFP).

Już dziewięciu reprezentantów wspólnot rybackich z Zachodniej Afryki (plus Raoul Monsembula, Oumy Sene, i Prudence Wanko z Greenpeace Africa), odbyło podróż do Belgii, Holandii i Francji, by odbyć spotkania z politykami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami, lokalnymi rybakami i sprzedawcami.

Historia zachodnioafrykańskich rybaków przykuwa uwagę rosnącej liczby mediów, radia. Media regionalne przeprowadzają wywiady z członkami African Voices Tour. Nasi reprezentanci spotykają się też przychylnością podczas spotkań, w tym komisarza ds. rybołówstwa Marii Damanaki.

Następny przystanek: Anglia

15 maja, delegacja z Mauretanii, Senegalu i Wysp Zielonego Przylądka przybędzie do Londynu, żeby podzielić się swoją historią z mediami, przemysłowcami i politykami z Wielkiej Brytanii. Jako głos afrykańskich rybaków, będziemy starać się wpłynąć na zmiany w europejskim prawie- i chcemy zmusić brytyjskich decydentów do działania.

Również w ramach Projektu Ocean – święta morza w londyńskim Selfridges , African Voices pojawią się na targu rybnym Billingsgate, żeby porozmawiać ze sprzedawcami ryb i kupującymi, o tym co się dzieje w zachodniej Afryce i jak przemysł się do tego przyczynia.

Mamy także nadzieję, że uda nam się przedstawić reprezentantów, brytyjskiemu ministrowi rybołówstwa, Richardowi Benyon i naświetlić mu, jak można zmienić Wspólną Politykę Rybołówstwa, żeby zmienić sytuację rybackich społeczności Afryki.

African Voices skończą swoją wizytę w Anglii, w Newlyn, w Kornwalii, gdzie poznamy naszych gości z ich kolegami po fachu z South West Handline Fishermen Association, w celu wymiany doświadczeń, umiejętności i budowania więzi z drobnym przemysłem rybnym Wielkiej Brytanii.

Będziemy aktualizować ten blog , aby informować, jak się ma ich sprawa, pokazywać ich historie i zdjęcia z African Voices Tour. Będziemy też przedstawiać sposoby, w jaki sposób mogą państwo wspierać rybaków w ich dążeniu do zmian w Wspólnej Polityce Rybołówstwa, aby społeczności rybackie Afryki Zachodniej mogły spodziewać się sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości.

informacja za Greenpeace

 Dokument bez tytułu