„No reforms, no sex” – żona kenijskiego premiera przyłączyła się do akcji

afryka.org Wiadomości „No reforms, no sex” – żona kenijskiego premiera przyłączyła się do akcji

Ida Odinga, żona premiera Kenii Raili Odingi, potwierdziła, że przyłącza się do aktywistek promujących odmawianie seksu przez kobiety w odpowiedzi na pogłębiający się kryzys polityczny w Kenii.

Trwający już ponad tydzień bojkot, czy raczej społeczny happening zapoczątkowany przez organizacje kobiece, zdążył już skierować uwagę opinii publicznej na kryzys, w którym znalazł się koalicyjny rząd i który może doprowadzić do kolejnych zamieszek na tle etnicznym w Kenii.

Przypomnijmy – w zamieszkach, które wybuchły po dyskusyjnych wyborach w grudniu 2007 roku, zginęło 1,500 osób, a ponad 300 tysięcy było zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Sytuacja uspokoiła się dopiero po ogłoszeniu, że Raila Odinga zostanie premierem. Ostatnio jednak jego stosunki z prezydentem Mwai Kibakim pogorszyły się. Odinga twierdzi, że jest konsekwentnie odsuwany od decydowania o najważniejszych sprawach w państwie, że więcej do powiedzenia ma obecnie wiceprezydent, niż on -urzędujący premier.

„Wiele kobiet w Kenii jest gwałconych, wiele cierpi głód. A ci, którzy są u władzy nie myślą o zwykłych ludziach. Zajmuje ich tylko walka o władzę” – twierdzi żona premiera, Ida Odinga, w wywiadzie dla BBC. „Ten bojkot to nie kara, raczej próba zwrócenia uwagi na palące społeczne problemy – dodaje żona premiera.

Do bojkotu seksualnego namawiają żony skłóconych polityków organizacje kobiece: „Bardzo dużo można załatwić podczas rozmowy w sypialni. Dlatego namawiamy te dwie panie, aby spytały swoich mężów w sypialni: ‘Kochanie, czy mógłbyś zrobić coś dla Kenii?’ Mamy nadzieję, że dzięki temu panowie się opamiętają, a tygodniowa przymusowa abstynencja być może sprawi, że dojdą do porozumienia” – wyjaśnia Patricia Nyaudi, szefowa FIDA (Federation of Women Lawyers), jednej z organizacji, które zainicjowały akcję.

Dodatkowo, bojkot ma na celu przyspieszenie przeprowadzenia reform niezbędnych w Kenii. Organizacje kobiece wezwały żony najważniejszych osób w państwie, aby przyłączyły się do niego. Jako pierwsza zareagowała Ida Odinga: „Jestem za, ponieważ jestem kobietą” – zadeklarowała. Żona prezydenta Kibakiego, Lucy, na razie milczy w tej sprawie.

Bojkot seksualny, polegający na nakłanianiu kobiet, aby odmawiały w sypialniach swoim mężom i partnerom w określonym, z reguły politycznym, celu nie jest nowym pomysłem – tą argumentacją posługiwały się już kobiety w starożytnej Grecji. W czasach nowożytnych, w Europie i USA kobiety protestowały w ten sposób w 2003 roku przeciwko wojnie w Iraku, w Afryce z kolei jedną z najsłynniejszych tego typu akcji zainicjowały kobiety w Liberii.

maru

 Dokument bez tytułu