„Bez statusu – imigranci w Polsce”

afryka.org Polecamy „Bez statusu – imigranci w Polsce”

Stowarzyszenie DREAM zaprasza na dwudniowe wydarzenie pt. „Bez statusu – Imigranci w Polsce” poświęcone problemom imigrantów w Polsce, które odbędzie się 15 i 16 marca w Warszawie.

Stowarzyszenie DREAM (Do Roboty Europejska Akcja Młodych) skupiające zaangażowanych społecznie młodych Warszawiaków postanowiło podjąć temat nieuregulowanej imigracji w Polsce. W ramach Hyde Parku (serii krótkich przemówień aktywistów, imigrantów, pracowników naukowych), panelu dyskusyjnego oraz pokazu filmów dokumentalnych organizatorzy chcą kompleksowo przedstawić sytuację imigrantów w Polsce, ich problemy prawne, społeczne i ekonomiczne. Celem wydarzenia jest nagłośnienie zjawiska, które jest często przez społeczeństwo i polityków ignorowane oraz refleksja nad obecnym kształtem polskiej polityki imigracyjnej i kierunku jej zmian.

Pierwszy dzień eventu (sobota, 15.03.08) zakończy koncert zespołu „Monkey Business” muzycznie definiującego się jako garage disco, czerpiącego z rockowej alternatywy i jazzu. Ostatnią pozycją widniejącą w zróżnicowanym programie eventu jest tak zwany „baunsik”, czyli, jak tłumaczą organizatorzy, szereg setów zaprzyjaźnionych warszawskich dj-ów, którzy wesprą inicjatywę pozytywnymi wibracjami najlepszej muzyki tanecznej.

Następnego dnia będzie okazja do rozruszania się po przewlekłej zimie w multikulturowym turnieju piłkarskim. Wszystkich spragnionych ruchu i futbolu, bez względu na wiek, pochodzenie i płeć zapraszamy do wspólnej gry i zgłaszania drużyn. Drużynę można też będzie zgłosić u organizatorów w sobotę podczas części konferencyjnej, koncertu i imprezy w Obiekcie Znalezionym.

„Bez statusu. Imigranci w Polsce” to pierwsze przedsięwzięcie stowarzyszenia DREAM. Organizacja powstała z inicjatywy grupy młodych Warszawiaków zajmujących się w życiu najróżniejszymi rzeczami (sztuką, muzyką, naukami społecznymi, informatyką), których łączy aktywizm społeczny i chęć wspólnego działania. Formalnie stowarzyszenie jest częścią polskiej sekcji JEF Europe (Young European Federalists).

organizatorzy

Plan:

15 marca, sobota – Obiekt Znaleziony, pl. Małachowskiego 3:

14:00 – Hydepark „Bez statusu. Imigranci w Polsce” z udziałem imigrantów, pracowników organizacji pozarządowych, prawników, dziennikarzy i innych osób związanych z tematem konferencji.

16:00 – Panel dyskusyjny „Bez statusu. Trzy pytania o imigrację w Polsce” Dyskusja reprezentanta Urzędu ds. Cudzoziemców, prawnika oraz osób czynnie działających w środowisku imigrantów wokół tematów:
– Czy jako Polska i jako kraj członkowski UE mamy moralny obowiązek liberalizować politykę imigracyjną?
– Jakie konsekwencje ekonomiczne pociągnie za sobą zliberalizowanie polityki imigracyjnej ?
– Jakie są obowiązki państwa wobec imigrantów?

18:00 – Pokaz filmu

20:00 – Koncert disco-garagowego Money Business i Jam Session

21:00 – Impreza

16 marca, niedziela – Boisko Zespołu Szkół “Bednarska”, ul. Raszyńska 22 (róg Narutowicza).

12:00 – 17:00 – Turniej piłkarski ponad podziałami. 

 Dokument bez tytułu