„AfryKamera 2009”

afryka.org Kultura Film „AfryKamera 2009”

Już po raz czwarty „AfryKamera” zaprezentuje widzom w Polsce najciekawsze filmy afrykańskie, zarówno fabularne jak dokumentalne o charakterze społeczno-kulturowym.

W tym roku po raz pierwszy przygotowaliśmy bogaty blok dokumentalny zatytułowany African History X, który zobrazuje widzom Afrykę nieznaną – przedstawimy jej piękno nie ignorując jej problemów. Tradycyjnie pokażemy też selekcję najciekawszych filmów fabularnych z kontynentu ostatnich lat w ramach bloku Afro Selekta. Projekcjom będą towarzyszyły spotkania z twórcami prezentowanych filmów, pokazy slajdów, Afroczytanki – odczyty fragmentów literatury afrykańskiej oraz debaty społeczne i kulturowe.

AfryKamera 2009 obejmie pięć miast Polski: Warszawę, Kraków, Łódź, Wrocław i Gdańsk. Wydarzenia festiwalowe będą trwały od 16 kwietnia do 3 maja.

16 kwietnia – 23 kwietnia Warszawa (Kinoteka),
17 kwietnia – 22 kwietnia Łódź (Kino Cytryna)
16 kwietnia – 20 kwietnia Wrocław (Kino Lalka),
16 kwietnia – 21 kwietnia Gdańsk (Kino Kameralne)
27 kwietnia – 3 maja Kraków (Kino Pod Baranami)

Większość filmów, zaprezentowanych podczas festiwalu to polskie premiery. Wśród nich widzowie będą mogli zobaczyć aż 6 filmów, które uczestniczyły w konkursach w najważniejszym afrykańskim festiwalu filmowym na świecie. Mowa tu o FESPACO 2009, który właśnie zakończył się w zeszłą niedzielę. Wśród filmów FESPACO pokażemy m.in. kontrowersyjny „Triomf'” Michael Raeburn’a, łamiący stereotypy na temat białej społeczności w RPA; kenijskie “White Hankerchief” Judy Kibinge, przejmującą i brutalną wizję slumsów Nairobi czy przepiękny “La Maison Jaune” Algierczyka Amor Hakkar. Atrakcją będzie również „Jerusalema” Ralph’a Ziman’a – południowoafrykańska odpowiedź na filmy Martina Scorsese; znakomity film pokazany po raz pierwszy na Berlinale 2008, polską premierę miał na Camerimage.

Polską premierę na AfryKamerze będzie miał też „More Than Just A Game” w obecności reżysera Junaid Ahmed. Film jest piłkarską opowieścią więźniów politycznych z Robben Island, w którym jedną z głównych ról gra Presley Chweneyagae, znany z przełomowej roli w filmie „Tsotsi”.

Po raz pierwszy Festiwal poświęci sporo miejsca dokumentom. Wśród nich m.in.: „500 Years Later” Owena Shahadah – niewolnictwo przedstawione oczami współczesnej diaspory afrykańskiej; “Story of a Beautiful Country” Khalo Matabane, nagradzany na świecie reżyser przedstawia w filmie pasjonujący obraz RPA widziany z okna taksówki czy fascynujący, a zarazem przezabawna wizja kina nigeryjskiego przedstawiona w “Welcome to Nollywood” Jamie Meltzer’a. Wśród atrakcji Festiwalu jest też światowa premiera dokumentu “Luanda – Fabrica de Musica” Kiluange Liberdada i Inês Pedroso, muzyczna opowieść o współczesnej muzyce angolskiej.

Jednym z gości Festiwalu będzie też renomowany reżyser brazylijsko-mozambicki Licinio Azevedo, niegdyś nauczany przez samego Jean Luc-Godarda. Pokaże on dwa ze swoich filmów.

Wiedza na temat realiów afrykańskich w Polsce jest w najlepszym przypadku mglista. Kontynent 54 krajów jest niewyraźną plamą w świadomości większości Polaków. Jednak dzięki ciągłemu zainteresowaniu gorącym kontynentem oraz jego ogromnemu potencjałowi zrodził się pomysł AfryKamery – festiwalu szeroko i atrakcyjnie prezentującego kulturę oraz współczesne uwarunkowania życia Afryki. Projekt, który kilka lat temu narodził się z determinacji kilku zapaleńców okazał się sukcesem. AfryKamera ma na celu wpływać pozytywnie na postrzeganie Afryki w Polsce, kontynentu różnorodnego i pełnego kontrastów. Zapraszamy na nasz polsko-afrykański dialog kulturalny.

Więcej informacji dotyczących cen biletów i terminów pokazów wkrótce.

Agnieszka Bobran

 Dokument bez tytułu