“Każdy szczęśliwy poród to dla mnie mały cud”

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej “Każdy szczęśliwy poród to dla mnie mały cud”

Przez ponad dekadę, położna Kouma Bana Imaga odbiera porody w malijskich wioskach położonych około 700 kilometrów od stolicy kraju, Bamako. Pracuje praktycznie bez lekarstw i podstawowego sprzętu medycznego. W Mali wskaźnik umieralności matek i niemowląt należy do najwyższych na świecie.

„Nie każdy jest w stanie pracować w tak trudnych warunkach. Czujemy się zapomniani przez urzędników Ministerstwa Zdrowia, nie mamy od nich wsparcia ani w postaci sprzętu, ani kadry, ani nawet drobnej pochwały za nasze wysiłki, aby codziennie ratować ludzkie życie.

W ubiegłym roku zajmowałam się kobietą, która urodziła już sześcioro dzieci, z których dwoje ostatnich przez cesarskie cięcie. Tuż przed rozwiązaniem, zastanawiałam się, czy powinnam namawiać ją do naturalnego porodu, czy znów decydować się na cesarskie cięcie. Po ośmiu godzinach, urodziła naturalnie. To był dla mnie cud, a jednocześnie egzamin – udało mi się przeprowadzić naturalny poród u osoby po dwóch operacjach.

Przychodzą tu najczęściej kobiety, które nigdy wcześniej nie były u lekarza, u mnie pojawiają się tylko wtedy, gdy coś idzie nie tak. Często są już w tak złym stanie, tak wyczerpane i chore, że nie mogę im pomóc. Jedyne, co te kobiety mogą dać światu, to martwe noworodki.

Prawie 80% śmierci noworodków i niemowląt ma miejsce w domu. Ludzie w Mali potrzebują więcej edukacji zdrowotnej, szczególnie na temat opieki nad dziećmi i ciężarnymi. Służba zdrowia z kolei potrzebuje lekarstw, narzędzi i wykwalifikowanej kadry. To jedyny sposób, aby ratować chorych.

maru, IRIN

 Dokument bez tytułu