8 marca – Dzień Afryki w Poznaniu

afryka.org Bez kategorii 8 marca – Dzień Afryki w Poznaniu

W niedzielę 8 marca poznaniacy będą mieli podwójną okazję do świętowania. Wszystkie panie, które tego dnia obchodzą swoje święto, będą mogły uczcić ten dzień w sposób nietuzinkowy – iście afrykański, uczestnicząc w wydarzeniach Dnia Afrykańskiego, zorganizowanego pzez Fundację Wspierania Twórczości, Kultury i Sztuki ARS oraz przyjaciół. A atrakcji z pewnością nie zabraknie! Wstęp wolny!!!

Dzień Afryki to całodniowy event, poświęcony Afryce, mający na celu ukazanie jej piękna, ale i problemów. Całość zogniskowana jest wokół wystawy zdjęć z Sudanu, których autorzy – studenci i pracownicy Instytutu Prahistorii UAM, pod pieczą prof. Włodzimierza Rączkowskiego – przybliżą w fotograficznym skrócie nie tylko swoją pracę, ale także obraz społeczeństwa i kulturę Sudanu.

Event rozpocznie happening na Starym Rynku.

W ciągu dnia w Klubie ZAK odbywać się będą wykłady, w których udział wezmą pracownicy naukowi Instytutu Prahistorii, Instytutu Kulturoznawstwa oraz Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Dodatkowo głos zabiorą osoby, które swoją działalność skupiają właśnie wokół Afryki, wielokrotnie wyprawiając się na Czarny Ląd.

W czasie trwania wykładów dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez studentów archeologii.

Całość zakończy impreza taneczna w Klubie ZAK – oczywiście w afrykańskich rytmach.

Event ten jest częścią całorocznego projektu, którego celem jest m.in. spojrzenie poprzez lokalny pryzmat na problemy natury ogólnej, takie jak tolerancja, europocentryzm, ścieranie się kultur czy bariery kulturowe. 

Szczegółowy harmonogram Dnia Afryki:

godz. 14Stary Rynek – happening zorganizowany przez Poznańskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Kulturoznawstwa, Fundację ARS i przyjaciół.

godz. ok. 15:00 do 18:00 – Klub ZAK – seria wykładów:

dr Maciej Kijko (Instytut Kulturoznawstwa UAM) – wprowadzenie o problemie ścierania się kultur

mgr Paweł Polkowski (Instytut Prahistorii UAM) – o działaniach archeologicznych w Sudanie/ kulturze tego państwa/ panującej tam obecnie sytuacji.

pani Anna Łożyńska – o działaniach Amnesty International w Sudanie oraz o Misjach edukacyjnych w Ghanie

prof. Ryszard Vorbrich (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM) – o problemach edukacji w Afryce.

Całość odbędzie się z afrykańską muzyką i filmami w tle.

W trakcie trwania wykładów grupa studentów archeologii w Fundacji ARS przeprowadzi warsztaty dla dzieci.

godz. 18:00 –  wernisaż wystawy w Galerii ARS (ul. Szyperska 2). Na wystawie pokazane zostaną zdjęcia zrobione przez pracowników i studentów Instytutu Prahistorii UAM w Sudanie.

od ok. 19 –  klub ZAK – impreza taneczna w afrykańskich rytmach. 

Partnerami projektu są: Poznańskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Kulturoznawstwa (PSSiAK) oraz Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.Patronat honorowy objęli: Dziekan Wydziału Historycznego prof. dr hab. Hanna Kocka-Krenz, Dyrektor Instytutu Prahistorii prof. dr hab. Danuta Minta-Tworzowska, Dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej prof. dr hab. Michał Buchowski.Fundacja ARS oraz Klub ZAK mieszczą się na ul. Szyperskiej 2.

 

GORĄCO ZAPRASZAMY – WSTĘP WOLNY!!!

 

 Dokument bez tytułu